Ekonomika

Slovensko poprelo tvrdenie Ruska, že zničilo bezpečnostný systém S-300 poskytnutý Ukrajine

Slovenský premiér Edward Heger v pondelok poprel tvrdenie Ruska, že zničilo bezpečnostný systém S-300 odovzdaný Ukrajine uprostred prebiehajúcej vojny. „Slovensko kategoricky popiera ruskú propagandu, že na Ukrajine bol zničený bezpečnostný systém S-300. Ide o hoax. Ukrajina to oficiálne potvrdila,“ napísal Heger na Twitteri. Ruské ministerstvo obrany skôr v nedeľu 10. apríla uviedlo, že ukrajinské protilietadlové rakety S-300 boli zničené v osade Starobogdanivka v Mykolajivskej oblasti a na vojenskej základni Čuhuiv v Charkovskej oblasti.

Ruské médiá tiež informovali, že Slovensko dodalo jeden zo zničených odpaľovacích zariadení Ukrajine. Je pozoruhodné, že Slovensko na jej žiadosť darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300 zo sovietskej éry. Okrem toho sa Nemecko a Holandsko dohodli na vyslaní raketových ozbrojených síl Patriot na Slovensko v rámci 2100-členných síl zložených z vojakov z viacerých členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) vrátane USA. Armáda plánuje na slovenskej pôde sformovať bojový tím na posilnenie východnej obrany NATO. Associated Press (AP) Nahlásené.

O bezpečnostnom systéme S-300

Obranný systém S-300 je schopný ničiť rakety a riadené strely a lietadlá vzdialené stovky kilometrov. Sovietske sily protivzdušnej obrany vyvinuli systém S-300 na obranu proti raketám lietadiel a lodí. Následne boli vyvinuté zachytávače balistických rakiet. S-300 je považovaný za jeden z najsilnejších protilietadlových raketových systémov, ktoré sa v súčasnosti používajú. Používa sa predovšetkým v Ázii a východnej Európe, vrátane troch členských štátov NATO: Slovenska, Bulharska a Grécka.

Slovensko sa rozhodlo neplatiť ruble za dovoz ruského plynu

Slovensko minulý týždeň uviedlo, že bude solidárne pracovať s Európskou úniou (EÚ) a odmietne požiadavku Ruska platiť za vývoz plynu v rubľoch. Premiér Edward Hecker povedal, že jeho krajina zaujme súdržnú pozíciu s Európskou úniou a povedal, že európske spoločnosti, ktoré predtým podpísali dohody o dodávkach plynu v eurách alebo dolároch, nebudú spĺňať požiadavku Ruska na prechod na rubeľ. Premiér Hecker to povedal po tom, čo jeho minister hospodárstva Richard Sulík navrhol, aby sa Slovensko spoliehalo na značnú ruskú moc a v prípade potreby platilo v rubľoch za pokračovanie toku plynu.

READ  Európa sa pripravuje na život bez ruskej energie – EURACTIV.com

Obrázok: Twitter / @ eduardheger / AP

Sledujte všetky rusko-ukrajinské vojnové správy a titulky Živé aktualizácie o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close