Slovensko porazilo Fínsko a v olympijskom mužskom hokejovom finále zdolalo Peking

PEKING (AP) – Mocní Rusi sa zároveň vracajú do boja o zlato, aby si udržali olympijský titul.

Arséne Wenger zdolal v noci na piatok Švédsko 2:1 a zabránil tak rozstrelu v ôsmich kolách a gólu Rusov vo finále mužského hokeja. Tím známy ako Ruský olympijský výbor bude v nedeľu bojovať s Fínskom v boji o zlato.

Po tom, čo Švédsko vyrovnalo odrazeným gólom kapitána Antona Landera na začiatku tretej tretiny, Rusi tvrdo zavesili, aby si vynútili OT. Anton Slebyshev, ktorý strávil tri sezóny v Edmontone Oilers, zrazil naľavo bývalého obrancu NHL Christiana Foleyho a proti Lorsovi Johanssonovi strelil prvý ruský gól v posledných 15 sekundách.

V rozstrele Rusov skórovali Nikita Kučev a Jegor Jakolov. Švédsko strelilo góly Lucasa Walmarka a Joachima Nordstroma, no nie posledným zákrokom Johanssona.

Po tom, čo Rusi vo finále v Pjongčangu zdolali Nemecko v predĺžení, čakajú tentoraz vo Fínsku veľmi silného súpera, ktorí v ďalšom semifinále zdolali Slovensko 2:0.

Fínsko získalo prvú zlatú olympijskú hokejovú medailu v krajine gólom kandidáta na MVP Zakariho Mannina a 28 zákrokmi Harryho Saderiho. Finále v rokoch 2006 a 1988 mali najbližšie k Fínsku.

„Je to skvelé pre každého jednotlivo, ako tím aj ako hokejový národ,“ povedal Saderi. „Je to veľká vec.“

Slovensko hrá o bronz so Švédskom, po rozpade Československa získalo akúkoľvek hokejovú medailu.

„Bude to veľký úspech, ale bude to ťažký zápas,“ povedal 17-ročný útočník Juraj Slafkovský, ktorý vedie zápas s piatimi gólmi. „Nebojím sa, že vyhráme zápas, ak urobíme maximum.“