Zábava

Slovensko posiela svoj systém protivzdušnej obrany na Ukrajinu

  • Slovensko ako prvé poskytlo Ukrajine systém protivzdušnej obrany
  • Ukrajina apelovala na Západ, aby posilnil svoje obranné kapacity

Prestávka 8. apríla (TASR) – Slovensko darovalo Ukrajine svoj systém protivzdušnej obrany S-300, uviedol v piatok premiér Eduard Heger.

Ukrajina opakovane žiadala Západ o zbrane protivzdušnej obrany a ťažkú ​​pozemnú vojenskú techniku, ktoré by pomohli odraziť 6-týždňovú ruskú vojenskú ofenzívu.

„Môžem potvrdiť, že Slovensko darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300 na základe žiadosti o pomoc pri obrane pred ozbrojenou agresiou zo strany Ruskej federácie,“ uviedol Heger vo vyhlásení.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Člen NATO Slovensko prevádzkuje batériu systémov protivzdušnej obrany S-300 sovietskej konštrukcie, ktorú získalo po rozpade Československa v roku 1993.

Heger, ktorý v piatok navštívil Kyjev, uviedol, že bezpečnosť Slovenska je chránená.

Slovenský dar je prvým prípadom vyslania systému protivzdušnej obrany na Ukrajinu od začiatku ruskej invázie 24. februára.

Spojenci z NATO Nemecko a Holandsko priviezli v marci na Slovensko tri batérie systému protivzdušnej obrany Patriot, Bratislava vtedy uviedla, že S-300 skôr doplní ako nahradí a zvažuje vyradenie S-300. Dostalo náhradu. čítaj viac

Heger povedal, že Slovensko dostane od spojencov z NATO dodatočné vybavenie na kompenzáciu daru. Slovensko dostane na budúci týždeň štvrtý raketový systém Patriot od Spojených štátov, oznámil minister obrany Jaroslav Knot.

Americký minister obrany Lloyd Austin uviedol, že USA v najbližších dňoch rozmiestnia na Slovensku vlasteneckú jednotku, ktorá bude obsadená americkými vojakmi.

„Dĺžka ich nasadenia ešte nebola stanovená a naďalej konzultujeme s vládou SR trvalé riešenia protivzdušnej obrany,“ uviedol Austin vo vyhlásení.

Americký prezident Joe Biden poďakoval Slovensku za odoslanie svojho systému S-300 na Ukrajinu.

READ  Časť II je viac ako jej predchodcovia tým, že poskytuje vynikajúce postavy

„Keď sa ruská armáda presúva do ďalšej fázy tejto vojny, nariadil som svojej administratíve, aby nešetrila úsilím identifikovať a poskytnúť ukrajinskej armáde pokročilé zbrane, ktoré potrebuje,“ uviedol Biden vo vyhlásení. .

Rusko uviedlo, že zvažuje vyslanie západných vojakov na legitímne ciele na Ukrajine. Moskva svoje akcie na Ukrajine označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“. Ukrajina a jej spojenci tvrdia, že Rusko podniklo inváziu bez provokácie.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken vo štvrtok uviedol, že USA a ďalších 30 krajín posielajú Ukrajine zbrane a že proces sa zintenzívni. Hovoril o „nových systémoch“, ktoré zatiaľ spojenci NATO neponúkajú, ale odmietol zachádzať do podrobností. čítaj viac

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo štvrtok na mimoriadnom zasadnutí v sídle NATO požiadal o lietadlá, pozemné protilodné strely, obrnené vozidlá a systémy protivzdušnej obrany. čítaj viac

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Správa Roberta Muellera. Dodatočné správy Idrisa Aliho vo Washingtone; Strih: Jason Neely, Raisa Kasolowski a Grant McCool

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close