Hlavné správy

Slovensko potrebuje postupný proces na diplomatické uznanie Taiwanu Taiwan News

Tchaj-pej (Taiwan News) – Na oficiálne uznanie Slovenska ako suverénneho štátu je potrebný postupný proces, povedal v stredu (8.6.) predseda Výboru pre priateľstvo s Taiwanom v NR SR Peter Ozuszky.


Ozuski na tlačovej konferencii na ministerstve zahraničia povedal, že Slovensko chce, aby bol Taiwan diplomaticky uznaný, ale zopakoval, že proces by sa mal uskutočniť postupne. Poukázal na to, že EÚ ako celku to nemôže urobiť, pretože je viazaná politickým rámcom „jednej Číny“, CNA. Nahlásené.


Povedal, že je ťažké viesť Slovensko k zmene tejto politiky, čo sa dá robiť len postupne. Všeobecné smerovanie vzťahov Slovenska s Taiwanom je podporovať ho, povedal Osuski.


Okrem toho zákonodarca ocenil Litvu za to, že umožnila Taiwanu zriadiť svoje taiwanské zastúpenie v hlavnom meste Vilniuse, čo označilo za „hrdinský čin“. Navrhol, aby sa kancelária Taiwanu na Slovensku premenovala na Veľvyslanectvo namiesto Zastupiteľského úradu.


Ozuski povedal, že aj taiwanský veľvyslanec na Slovensku by sa mal označovať ako veľvyslanec a taiwanská vlajka by mala byť vyvesená na verejnosti. Poznamenal, že Čínska komunistická strana nemôže nič urobiť, ak ju budú nasledovať všetky demokracie a budú stáť spoločne za Taiwanom.


Oszuki povedal, že dúfa, že Slovensko pôjde cestou Litvy a opustí Pekingom podporovanú iniciatívu 17 + 1 zameranú na posilnenie spolupráce medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy. Taiwan je podľa neho skutočne dôležitejším investorom na Slovensku ako Čína, čo si mnohí neuvedomujú.


Slovenská delegácia pricestovala na Taiwan 5. júna, kde sa stretla s prezidentom Tsai Ing-wen (蔡英文), premiérom Xu Cheng-sangom (蘇貞昌), hovorcom Yu Chi-kunom (游錫堃) a ministrom zahraničných vecí Josephom Wu () . , A ďalší vládni ministri a úradníci.

READ  Parlamentná delegácia zo Slovenska na Taiwan v dňoch 5. – 10. júna Taiwan News


Podpredseda parlamentu Milan Lorenzi, ktorému predsedá skupina poslancov, podpísal v stredu (8.6.) Dohodu o justičnej spolupráci medzi Taiwanom a Slovenskom. Okrem toho predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Tropa podpísal s Kaohsiungom dohodu o spoločnom podniku, ktorá umožňuje bilaterálnu spoluprácu v oblasti vedy, techniky a vzdelávania.


Delegácia má odcestovať v piatok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close