Hlavné správy

Slovensko pozastavuje bezplatnú verejnú dopravu v Bratislave pre ukrajinských utečencov

Slovenské úrady oznámili, že ukrajinskí utečenci už nebudú môcť bezplatne cestovať v hlavnom meste Slovenska Bratislave.

Predtým mali Ukrajinci právo cestovať po Bratislave zadarmo, so zmenou pravidiel však od 1. januára 2023 už nebude pre ukrajinských utečencov bezplatné cestovanie v mestskej hromadnej doprave v Bratislave. SchengenVisaInfo.com správy.

Informačný portál pre pomoc VisitUkraine.today tiež informoval, že pokiaľ ide o vysídlené osoby, majú právo naplno využívať služby verejnej dopravy až v deň, keď dostanú doklady o udelení štatútu dočasnej ochrany. Nasledujúce štyri dni.

Bezplatné cestovanie je možné aj pre osoby, ktoré sú držiteľmi špeciálneho slovenského asistenčného dokladu s červenou pečiatkou o ukrajinskom bezplatnom cestovaní. Tento doklad sa vydáva pri prekročení štátnej hranice UA-SK.

Aj žiaci škôl môžu na Slovensku využívať MHD zadarmo, je však potrebné potvrdenie o prechodnom ubytovaní a doklad o návšteve školy.

Započítava sa teda aj sprevádzanie školákov na ulici a osoby oficiálne pracujúce v Bratislave do dvoch mesiacov od registrácie štatútu dočasnej ochrany. Preto je potrebné predložiť zamestnávateľovi čestné vyhlásenie o pracovnej zmluve.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine 24. februára 2022 Slovensko prijalo tisíce ukrajinských utečencov a poskytlo im prístrešie a jedlo.

V novembri v snahe pokračovať v pomoci Ukrajincom utekajúcim z vojnových oblastí, Slovenské ministerstvo vnútra sa rozhodlo predĺžiť dočasnú ochranu ukrajinských utečencov do marca budúceho roka..

V tejto súvislosti bude dočasný štatút utečenca pokračovať od 31. decembra 2022 do 4. marca 2023, dodalo ministerstvo.

Všetky osoby, ktoré prichádzajú z Ukrajiny a chcú si skontrolovať dobu platnosti dočasného azylového dokladu, tak môžu urobiť elektronicky, čo znamená, že nemusia chodiť na cudzineckú políciu alebo do veľkokapacitného centra.

V tom istom mesiaci Slovensko zaevidovalo od Ukrajincov celkovo 739 žiadostí o udelenie dočasného štatútu utečenca. Podľa údajov Ministerstva vnútra SR pricestovalo od 7. novembra do 13. novembra na Slovensko cez hranice krajiny 17 758 Ukrajincov. Z týchto údajov vyplýva, že od začiatku vojny na Ukrajine vstúpilo na Slovensko 957 060 Ukrajincov.

READ  Slovenský súd potvrdil trest 25 rokov za vraždu novinára Guziaca Novinky | D.W.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close