Hlavné správy

Slovensko presadzuje ‚zvláštnu cestu‘ pre vstup Ukrajiny do EÚ – Politico

Slovenský premiér Eduard Heger v nedeľu povedal, že Európa teraz vytvára nový precedens, keď by mala Ukrajina dostať „osobitnú cestu“ na integráciu.

Slovenský líder v rozhovore pre POLITICO odsúdil ruské bombardovanie civilistov na Ukrajine a vyzval na novú cestu, najmä pre Kyjev, k členstvu v EÚ.

Po štvrtkovej okupácii krajiny ruským prezidentom Vladimirom Putinom vydal ukrajinský prezident Volodymyr Želenskij cez víkend verejnú výzvu na vstup do Európskej únie.

Slovensko – ktoré má spoločnú hranicu s Ukrajinou – tvrdí, že požiadavku Kyjeva v EÚ treba brať vážne.

„Vo štvrtok ráno sme sa zobudili do nového sveta,“ povedal Heger. Európa podľa slovenského lídra teraz musí dať Kyjevu „signál“.

„Bojujú za seba, bojujú za nás – bojujú za slobodu,“ povedal o Ukrajincoch Heger. „Treba si uvedomiť, že chránia našu organizáciu, naše hodnoty a my musíme byť s nimi. Nie je teda čas váhať,“ povedal.

Slovenský premiér argumentoval, že pri príchode na Ukrajinu treba prijať nový prístup k európskej integrácii. Musí existovať „úplne nová cesta“ pre krajinu, ktorá sa stretne s vojnou a „chce byť súčasťou Európy“.

Tento prístup môže zahŕňať aj pomoc pri obnove Ukrajiny, tvrdil Heger.

Nad myšlienkou záchranného fondu pre Ukrajinu povedal: „Musíme im pomôcť postaviť sa na vlastné nohy a musíme prísť s novými nástrojmi.“

Heger poukázal na ruské ciele týkajúce sa ukrajinskej infraštruktúry počas jej invázie a poznamenal, že „je potrebných toľko investícií, aby sa krajina vrátila do podoby, v akej bola pred týždňom“ a že na Ukrajine očakáva „hlad po reformách“. Na rozdiel od minulosti.“

Slovenský líder zároveň povedal, že jeho krajina je otvorená diskusii o ďalších sankciách voči Rusku.

„Musíme byť otvorení hovoriť o všetkom, čo bráni Putinovi,“ povedal.

READ  Bývalý priekopník SCSU Robbie Jackson Hranie na Slovensku, Najnovšia stomatológia, Riding Stick Shift - The Ring Live

Slovensko cez víkend schválilo novú pomoc Ukrajine vrátane munície. Heger predstavil Bratislavu ako potenciálne miesto pre mierové rokovania.

„Mier na Ukrajine je bezprostrednou prioritou,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close