Zábava

Slovensko ratifikovalo obranno-vojenskú dohodu s USA

Slovenský parlament a prezident schválili obranno-vojenskú dohodu so Spojenými štátmi

BRATISLAVA – Slovenský parlament a prezident v stredu schválili obrannú vojenskú dohodu so Spojenými štátmi.

V 150-člennom zákonodarnom zbore bola Dohoda o bezpečnostnej spolupráci schválená pomerom 79:60 hlasovaním po častiach medzi vládnucou koalíciou štyroch strán a opozičnými zákonodarcami.

Dohoda umožňuje americkej armáde využívať dve slovenské letecké základne – Malachi-Kuchina a Sliak – na 10 rokov, pričom Slovensko – člen NATO ako Spojené štáty americké – dostane od Spojených štátov 100 miliónov dolárov na ich modernizáciu.

Dohodu podpísali vo Washingtone 3. februára americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken a slovenský minister obrany Jaroslav Knot. V stredu to schválila prezidentka Zuzana Čaputová.

Parlamentné referendum sa konalo v obavách, že Rusko napadne Ukrajinu. Moskva sústredila pri ukrajinských hraniciach 100 000 vojakov, ale trvá na tom, že útok neplánuje. Slovensko, krajina EÚ, hraničí s Ukrajinou.

Dohodu podporila vláda premiéra Edwarda Heckera, ktorý uviedol, že „výrazne zlepší našu bezpečnosť“. Proti dohode sa však ostro postavila opozícia, podľa ktorej by ohrozila suverenitu krajiny, umožnila trvalú prítomnosť amerických vojakov na území Slovenska a rozmiestnenie jadrových zbraní na Slovensku.

Slovenská a americká vláda obvinenia odmietli.

„Žiadna z dnešnej dohody nevytvára stálu základňu alebo vojenské jednotky na Slovensku a táto dohoda plne rešpektuje suverenitu a zákony Slovenska,“ povedal Blinken minulý týždeň pri podpise zmluvy na ministerstve zahraničných vecí USA.

Proti dohode sa v utorok pred budovou parlamentu v hlavnom meste Bratislava zišli poslanci.

Spojené štáty americké majú podobné dohody s ďalšími 23 členmi NATO vrátane Poľska a Maďarska a ďalšími dvoma krajinami hraničiacimi s Ukrajinou vo východnej časti aliancie.

READ  Televízne noviny s premiérom Matovičom sú najsledovanejším programom mesiaca

Akékoľvek konkrétne postavenie amerických síl si ešte vyžaduje súhlas slovenskej vlády a parlamentu.

———

Sledujte všetky správy AP o napätí na Ukrajine na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close