Technológie

Slovensko reviduje národný plán obnovy z dôvodu zmenených podmienok – EURACTIV.com

Slovensko prehodnotí svoj Národný plán obnovy a odolnosti, oznámila riaditeľka odboru obnovy Livia Vágiová po tom, čo predtým uviedla, že nové podmienky znemožnia implementáciu plánu tak, ako sa pôvodne plánovalo.

Vyjadrenie prišlo po tom, čo Vašáková pre EURACTIV Slovensko priznala, že aktuálnu verziu ozdravného plánu krajiny nie je možné realizovať podľa plánu. Medzi uvedené dôvody patrí inflácia a zvýšenie nákladov na stavebné materiály.

„Na rekonštrukciách budov je 2,7 miliardy eur a na takzvaných líniových stavbách asi 650 miliónov eur, takže súčasná inflácia cien komodít nás veľmi ovplyvňuje,“ povedala Wasková.

Ďalším dôvodom, ktorý uvádza vládny úradník, je, že ešte nebola dohodnutá suma, ktorá má byť pridelená v rámci iniciatívy REPowerEU. Európska komisia, ktorá v máji spustila iniciatívu zameranú na zníženie závislosti od dovozu ruských energií, stále rokuje o rozdelení financií v rámci kapitoly REPowerEU slovenského programu.

Keď bude jasná alokácia, Slovensko sa rozhodne, čo ďalej.

„Momentálne je pre Slovensko na stole len 350 miliónov eur, čo je stredná zložka. Pri takejto alokácii nie sme schopní koherentne riešiť ropu, plyn, obnoviteľné zdroje a energetickú efektívnosť,“ povedala Vašková. vysvetlil.

Vašáková dodala, že všetky tri zmeny budú do dokumentu zapracované v aktualizácii, ktorá sa očakáva na jeseň.

READ  Stohovanie lepidla sa ukazuje ako mätúce a ťažké

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close