Hlavné správy

Slovensko sa prepadlo na medzinárodnom indexe korupcie

Slovensko je v korupcii piatou najhoršou krajinou EÚ.

Veľkosť písma:A|A+

Do ktorej Slovensko upadlo Globálny kódex korupcie (GCI) 40. až 42. Je piatou najhoršou krajinou v EÚ ako Chorvátsko, Bulharsko, Maďarsko a Rumunsko.

Tento rok je na čele rebríčka GCI Fínsko, za ním nasleduje Nórsko, Nový Zéland, Dánsko a Švédsko. Všetkých päť krajín v posledných 3 rokoch súťaží na vrchole a posilňujú svoje vedúce pozície v GCI.

„Korupcia je celosvetový problém, ktorý sa nevyhne ani najvyspelejším krajinám. Aj na Slovensku máme nástroje na boj proti korupcii – firmy a štátne orgány musia mať vnútorný mechanizmus na nahlasovanie nekalých praktík a ich poctivé preverovanie,“ uvádza sa v Národnej bezpečnostnej správe SR. Úrad citoval TASR Newswire.

Úrad na ochranu oznamovateľov korupcie má konečne svojho predsedu Čítaj viac

Úrad dodal, že korupčné praktiky často narúšajú len oznamovatelia korupcie. „Preto je dôležité ich chrániť a zmeniť spôsob, akým sa na ne pozeráme,“ uviedol úrad.

Úrad sa preto snaží implementovať protikorupčné nástroje, čím napomáha k odstráneniu problému. „Podobné rebríčky budeme preto pozorne sledovať a upozorňovať firmy na potrebné systematické zmeny,“ dodal úrad.

READ  Elitní členovia panelu pre MSSA Handball Workshop

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close