Hlavné správy

Slovensko sa prikláňa k národnému stropu cien plynu pre domácnosti – EURACTIV.com

Ministerstvo hospodárstva navrhlo strop cien plynu pre domácnosti a jeho minister Richard Sulík dúfa, že predĺži súčasný strop cien elektriny.

Cenový strop na plyne je na Slovensku novinkou, keďže ministerstvo hospodárstva predtým hovorilo len o obmedzení cenového stropu elektriny. Štátna tajomníčka Carol Galek vysvetlila, že rezort chce využívať lacnejší plyn zo strategických zásob.

„Slovensko má historicky lacný plyn, ktorý sa dá použiť na riedenie plynu dostupného na trhu,“ povedal.

Cenovo dostupný plyn by mal byť dostupný pre všetky domácnosti bez ohľadu na distribútora. „Možno budú o niečo vyššie ako tento rok, ale určite nie vyššie ako trhové ceny,“ pokračoval Gallek.

Dodávka plynu v roku 2023 prekročila minulý týždeň na holandskej burze TTF 300 eur za megawatthodinu (MWh), v porovnaní s 20 eurami pred rokom. Ak sa tento výrazný nárast premietne do cien bytov, zaplatia minimálne trojnásobok toho, čo platia teraz.

Pokiaľ ide o elektrinu, Slovensko predtým súhlasilo s nákupom 6,1 terawatthodín elektriny v rokoch 2023 a 2024 za 61 eur za megawatt, no na zľavu by sa kvalifikovali len prvé štyri megawatty. Všetky vyššie uvedené ceny budú stanovené podľa bežných podmienok. Asi 40 % cien elektriny je regulovaných.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR v júni odhadol, že v budúcom roku ceny stúpnu minimálne o 130 %. Ministerstvo hospodárstva preto navrhlo posunúť dodávku lacnej elektriny na základe energetických úspor rôznych domácností.

Zníženie spotreby domácností o 15 % by stálo 61 eur za megawatt, vysvetlil Galec.

Vláda chce okrem súčasného plánu obmedziť ceny elektriny v celej EÚ pomôcť aj podnikom.

„Okrem toho, čo nakoniec vyplynie z diskusií na úrovni EÚ, pripravilo ministerstvo aj plán štátnej pomoci. Vychádza z dočasného krízového rámca, ktorý niektoré krajiny uplatňujú dnes,“ povedal Kalek.

READ  Dva stĺpy zabité v lavíne na Slovensku The Guardian Nigeria News

Podmienkou je, že firmám musia vzniknúť straty a vedieť definovať podiel výdavkov na energie na celkových výdavkoch určených Európskou komisiou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close