Hlavné správy

Slovensko sa pripája k „klubu zákazu spaľovacích motorov“ – EURACTIV.com

Slovenské ministerstvo životného prostredia sa pripojí k Nemecku, Rakúsku, Poľsku, Taliansku a Českej republike v nesúhlase EÚ s de facto zákazom spaľovacích motorov od roku 2035, uvádza sa v uznesení, ktoré v stredu odhlasovali slovenskí poslanci.

Výbor Národnej rady pre európske záležitosti odhlasoval presadenie ruky ministra životného prostredia Jána Budaja napriek jeho predchádzajúcej podpore zákazu.

„Moja oprava […] Nariaďuje ministrovi životného prostredia, aby sa okamžite pripojil k Nemecku, Poľsku, Taliansku a Českej republike, ktoré vyjadrili svoj nesúhlas, a hlasovali proti zákazu spaľovacích motorov, keď sa o tejto otázke bude rokovať alebo o nej hlasovať v Rade ministrov EÚ. “ povedal člen výboru poslanec Ján Oravec (Nezávislosť a Jednota).

Ministerstvo životného prostredia, ktoré je zodpovedné za tento spis, už skôr uviedlo, že zákaz podporuje, a pripojilo sa tak k rastúcemu zoznamu krajín, ktoré ustúpili od pôvodných pozícií.

„Slovensko podporuje návrh nariadenia upravujúceho normy CO2 pre ľahké úžitkové vozidlá, podľa ktorého bude po roku 2035 zakázaný predaj nových vozidiel so spaľovacím motorom,“ dodal rezort životného prostredia. povedal EURACTIV Slovensko začiatkom marca.

Proti zákazu však argumentovali ministerstvá hospodárstva a dopravy.

Minulý rok na jeseň sa Európsky parlament a členské štáty EÚ dohodli, že od roku 2035 účinne zakážu predaj nových áut so spaľovacím motorom. Hoci sa zdá, že zákaz platí, Nemecko a iní spochybnili zákon a požiadali o výnimku pre autá. Beží na syntetické palivo len niekoľko dní pred plánovaným hlasovaním zastupiteľstva.

Po tomto vývoji sa k Nemecku pridali aj ďalšie krajiny vrátane Rakúska a Českej republiky. Bulharsko, Taliansko a Poľsko sa už predtým postavili proti zákazu a zachovali si svoj názor.

Kedy sa bude hlasovať, zatiaľ nie je známe.

READ  Zamestnanosť migrantov na Slovensku stúpa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close