Hlavné správy

Slovensko sa pripojilo k Poľsku a vyslalo na Ukrajinu lietadlá zo sovietskej éry

Slovensko oznámilo, že sa pripojí k Poľsku a pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 sovietskej konštrukcie, čím rozšíri vojenský príspevok Západu na posilnenie protivzdušnej obrany krajiny proti ruským raketovým útokom.

Premiér Edward Heger a Tweetujte Stalo sa tak po piatkovom oznámení Varšavy, že jej krajina pošle na Ukrajinu 13 MiGov-29, po ktorých budú nasledovať najmenej štyri vlastné lietadlá. Lietadlá budú slúžiť ako dodatočné lietadlá a náhradné diely pre existujúcu ukrajinskú flotilu MiGov, ale nespĺňajú dopyt Kyjeva po západných stíhačkách, ako sú F-16 vyrobené v USA.

Pred tohtotýždňovými vyhláseniami Varšava aj Bratislava uviedli, že dodávka lietadiel MiG-29 sa môže uskutočniť len v rámci „koalície“ západných krajín a že západné lietadlá budú nahradené prísľubmi iných štátov NATO. .

Washington privítal oznámenia Poľska a Slovenska, ale Biely dom uviedol, že nezmenil svoj názor na vyslanie F-16. Bidenova administratíva tvrdila, že ich odoslanie bude stáť viac a bude trvať dlhšie, kým sa dostanú na bojisko.

„Nemá to žiadny vplyv na naše vlastné suverénne rozhodovanie, pokiaľ ide o F-16,“ povedal v piatok hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady John Kirby.

Ukrajinské sily už vedia používať MiGy-29 a USA od nich očakávajú, že „doplnia stíhacie schopnosti ukrajinského letectva, ktoré majú k dispozícii“.

Jurij Ignat, hovorca ukrajinského letectva, povedal, že MiG-29 posilnia jeho schopnosti, ale že lietadlá sovietskej konštrukcie „nie sú účinnou zbraňou proti teroristickým zbraniam. Ich zastarané rakety, radary a radarové lietadlá nie sú príliš účinné.“ „

Mykola Beliskov, analytik ukrajinského Národného inštitútu pre strategické štúdie, ale osobne povedané, poľské a slovenské MiGy mali lepšie komunikačné systémy. .

Poľskí predstavitelia dúfajú, že ich a slovenské oznámenie bude „neutrálnym krokom“ s cieľom presvedčiť Washington a ďalšie krajiny s vyspelejšími bojovými lietadlami, aby zmenili názor. F-16 má niekoľko európskych krajín, ale ich odoslanie na Ukrajinu by si vyžadovalo aj súhlas USA.

READ  25 % Slovákov zmení prácu, ak nebudú môcť využiť home office alebo prieskum

Zatiaľ čo Washington neprisľúbil, že nahradí MiGy posielané na Ukrajinu, poľský predstaviteľ povedal, že Poľsko očakáva, že Washington bude vnímavejší voči dlhodobému dopytu po nových lietadlách vyrobených v USA. Predstaviteľ dodal, že ak budú nasadené na Ukrajine, F-16 by mohli zohrať kľúčovú úlohu pri obrane krajiny, ktorej súčasná protivzdušná obrana sa snaží zostreliť všetky prichádzajúce ruské rakety.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na poľské a slovenské oznámenia v piatok uviedol, že vysvetľujú zvýšenú „priamu účasť“ Západu vo vojne. Vplyv ďalších MiGov dodaných na Ukrajinu bagatelizoval s tým, že „nemôžu ovplyvniť výsledok“ konfliktu.

„Samozrejme, že počas ‚špeciálnej vojenskej operácie‘ je všetko toto zariadenie zničené,“ dodal Peskov. „Človek má pocit, že tieto krajiny sa zaoberajú likvidáciou starého a nadbytočného vybavenia.“

Slovensko tiež podpísalo dohodu so Spojenými štátmi o dodávke vojenského materiálu v hodnote približne 700 miliónov dolárov, uviedla vláda. Dodávky zbraní na Ukrajinu prepláca EÚ – v prípade Slovenska do 200 mil. eur.

Rozhodnutie o slovenskom MiGe prichádza v napätom období v domácej politike a v slovenskom parlamente sa stretlo so silným odporom. Heger vedie úradnícku správu po tom, ako jeho vláda v decembri neprešla parlamentným hlasovaním o dôvere. V septembri sa v krajine uskutočnia parlamentné voľby.

Hagerovo rozhodnutie uľahčil fakt, že Poľsko urobilo prvý krok, no jeho bojkot parlamentu bol nebezpečný a dal „časti radikálnej opozície na Slovensku tú správnu muníciu, aby vyšla do ulíc,“ povedal Milan Nick, senior člen nemeckej rady. o zahraničných vzťahoch.

Opoziční poslanci v posledných týždňoch trvali na tom, že dočasný premiér nemá právomoc odovzdať stíhačky bez súhlasu parlamentu. „Pre Poľsko to bolo veľmi jednomyseľné rozhodnutie, na Slovensku to bolo naopak,“ povedal Nick. „Toto prichádza vo veľmi slabej chvíli nielen pre vládu, ale pre celý prozápadný a proukrajinský tábor,“ v Bratislave.

READ  Ako sa Anglicko do 19 rokov stalo majstrami Európy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close