Hlavné správy

Slovensko sa rozdelilo kvôli návrhu Komisie znížiť financovanie EÚ pre Maďarsko – EURACTIV.com

Predseda slovenského parlamentu Boris Koller (Sme rodina) a opozičný líder Robert Figo (SMER) kritizovali rozhodnutie Európskej komisie znížiť eurofondy o 7,5 miliardy eur, zatiaľ čo slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) povedal, že rozhodnutie nie je možné prijať. Treba vetovať.

Európska komisia navrhla pozastaviť Kohézny fond pridelený Maďarsku, výsledkom čoho je zníženie o 7,5 miliardy eur, čo je tretina celkovej alokácie. Bývalý trojnásobný premiér Robert Figo to považuje za „blázna“.

„Keby som bol premiérom Slovenska, tak by som tlačil na veto tohto rozhodnutia,“ dodal Fico.

Dôvodom potrestania komisie je podľa Figa to, že Maďarsko má na vojnu na Ukrajine iný názor. Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová povedala, že je to „ako falošný Rolex z tureckého trhu“.

Nepodporuje síce všetku politiku maďarského premiéra Viktora Orbána, ale stále je demokraticky zvoleným lídrom a Koller súhlasí s Figom, že EÚ nemôže vytvoriť precedens pre takýto trest.

„Návrh komisie nie je možné vetovať a rozhodne o ňom kvalifikovaná väčšina krajín po mesačnom termíne. Sme pripravení podporiť predĺženie termínu pre Maďarsko na rokovanie o ďalšie dva mesiace,“ vysvetlil vo vyhlásení Heger.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Zo Slovenska na Červenú palicu: Nový medzináboženský riaditeľ sa snaží o „zdravie celej komunity“ | Hobby / život

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close