Ekonomika

Slovensko sa stáva 8. krajinou EÚ, ktorá sa postavila proti globálnej dohode o migrácii – EURACTIV.com

Všetky krajiny Vyšehradskej štvorky teraz odmietli dohodu Organizácie Spojených národov o prijímaní migrantov po celom svete po tom, čo slovenský premiér Peter Pellegrini v nedeľu (25.11.) po summite EÚ oznámil stanovisko svojej krajiny.

Globálny pakt o bezpečnej, regulárnej a regulárnej migrácii ratifikovalo v júli všetkých 193 členských štátov OSN okrem Spojených štátov amerických, ktoré odstúpili minulý rok, a formálne by mal byť ratifikovaný v decembri.

Dohoda prichádza po najväčšom príleve migrantov do Európy od druhej svetovej vojny, mnohí utekali pred konfliktmi a chudobou na Blízkom východe, v Afrike a mimo nej.

Zoznam krajín, ktoré odstupujú od Globálneho paktu o migrácii, sa každým dňom rozrastá. Najmenej sedem krajín EÚ uviedlo, že nepodpíšu ani nepošlú veľvyslanectvá.

Po Maďarsku, Rakúsku, Poľsku, Českej republike, Chorvátsku a Bulharsku dalo Slovinsko jasne najavo, že na medzivládnu konferenciu, ktorá sa uskutoční 10. decembra v Marrákeši, svojho zástupcu nevyšle.

Mimo EÚ, Austrália, Švajčiarsko a Izrael tiež oznámili, že dohodu nepodpíšu.

V Belgicku flámsky nacionalista N-VA, koaličný partner vo vláde Charlesa Michela, uviedol, že dohoda je pre nich „obzvlášť problematická“.

The Brief, poháňaný EFPIA – Marrakech Express

Koncom 60. rokov sa Maroko rýchlo stalo základnou zastávkou na novej ceste hippies. To je to, čo inšpirovalo Grahama Nasha, aby premenil psychedelický popový kúsok Crosbyho, Stilla a Nasha na „Marrakesh Express“.

„Slovensko za žiadnych okolností nepodporí a nebude súhlasiť s touto dohodou OSN,“ povedal Pellegrini novinárom po summite v Bruseli, na ktorom lídri EÚ schválili dohodu o vystúpení Británie z bloku.

Odmietnutie imigračnej dohody zo strany Slovenska môže viesť k otrasom Pellegriniho vlády, keďže minister zahraničia Miroslav Lajak pohrozil demisiou, ak vláda dohodu ignoruje.

Lajak bol v čase prijatia migračnej dohody predsedom Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov.

READ  Pre pracujúcich bude ďalší rok žiť nebezpečným spôsobom - Sharon Burrow

Pellegrini povedal, že verí, že Lajak zostane aj v prípade, ak by zmluvu Slovensko odmietlo.

„Urobím všetko pre to, aby som ho posadil na svoje miesto,“ povedal premiér.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close