Hlavné správy

Slovensko sa teraz mení na vietor – EURACTIV.com

Štátny dodávateľ energií SPP nedávno oznámil plány na výstavbu dvoch projektov veterných parkov, čo naznačuje, že Slovensko prehodnocuje investície do veterných parkov, keďže súčasná energetická kríza, bariéry aktivistov a zdĺhavé environmentálne procesy už nie sú prekážkou.

Na Slovensku výstavba veterných turbín dlhodobo naráža na ostrý odpor, pričom odporcovia argumentujú tým, že narúšajú prírodnú krajinu a ich rozmiestnenie je nerovnomerné. Energetická kríza a snaha vzdať sa ruskej energetickej závislosti spôsobujú zmenu v prístupe.

Napríklad SPP nedávno oznámil výstavbu svojho prvého veľkého veterného parku na západnom Slovensku pri Piešťanoch s výkonom 50 MW a nákladmi 63 miliónov eur.

SPP ohlásil ďalší projekt veternej farmy v regióne Záhorie pri hraniciach s Českom a Rakúskom, hoci občania po oznámení začali plánovať blokády a protesty.

„Zámery SPP na výstavbu veterných elektrární pri našej obci sú zatiaľ len plánovaným zámerom. Zo strany obce nebol nikomu udelený súhlas ani prísľub,“ ubezpečila svojich spoluobčanov starostka Radošova Iveta Matušová prostredníctvom regionálneho webu.

SPP oznámil, že už získal neformálny súhlas od okolitých dedín na projekt veľkého veterného parku.

Na základe predpovedí, že Slovensko bude mať do roku 2030 minimálne 500 MW veterných parkov, sa aj mnohí súkromní investori snažia viac investovať do veterných elektrární.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Zamiloval som sa do online šachového kamaráta, ktorý chce, aby som išiel na Slovensko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close