Hlavné správy

Slovensko: Saleziánski misionári podporujú ukrajinských utečencov – Slovensko

Predajcovia na Slovensku ponúkajú aj vzdelávacie kurzy pre dobrovoľníkov pracujúcich s ukrajinskými deťmi

(MissionNewswire) Saleziánski misionári na Slovensku od začiatku vojny poskytujú ukrajinským utečencom výchovnú, sociálnu a zdravotnú pomoc. Saleziáni poskytli prístrešie 45 mladým ľuďom z detského domova vo Ľvove. Mladšie deti vo veku 6-11 rokov sú umiestnené priamo v rodinách, zatiaľ čo staršie deti a mladí ľudia vo veku 11-17 rokov sú ubytovaní v saleziánskych strediskách. Niektoré z týchto detí sa vrátili na Ukrajinu, zatiaľ čo 12 mladých ľudí zostáva na Slovensku pokračovať v štúdiu. Školu navštevujú v Bratislave, Žiline a Hodi.

Aby deti a mládež odbúrali stres a starosti, zúčastnili sa mnohých rekreačných aktivít vrátane športu, kultúrnych výletov a vzdelávacích pobytov. S pomocou darcov sa im podarilo vycestovať aj do zahraničia ako Taliansko, Malta či Švajčiarsko.

Predajcovia na Slovensku ponúkajú školiace kurzy pre dobrovoľníkov pracujúcich s ukrajinskými deťmi, ktoré im pomáhajú pochopiť, ako riešiť posttraumatickú stresovú poruchu, krízovú intervenciu, psychologickú podporu a ďalšie.

V Bratislave saleziáni ponúkajú kurzy slovenského jazyka pre ženy a deti, ale aj knižnice hračiek a detské herne. Cieľom je, aby sa deti cítili bezpečne.

„Utečenci potrebujú miesto na pobyt a viac podpory, než len uspokojovanie svojich základných potrieb,“ povedal otec Gus Back, riaditeľ saleziánskych misií, rozvojovej zložky saleziánov dona Bosca v USA. „Aby sa utečenci skutočne integrovali a cítili sa vo svojom novom domove pohodlne, musia sa stať súčasťou sociálnej štruktúry. Stretnutie s ľuďmi v komunite a učenie sa hovoriť jazykom sú niektoré z krokov na uľahčenie prechodu.

Na podporu úsilia na Ukrajine* vyslali saleziáni od začiatku vojny 12 nákladných áut s potravinami, zdravotníckym materiálom a osobnými hygienickými potrebami. Keď sa tovar dostane na Ukrajinu, je zhromaždený v sklade a distribuovaný na dostupné miesta. Dodanie tovaru nie je jednoduché. Dodávky sú vystavené dlhým a neustálym cestám, ktoré si vyžadujú veľa opráv vozidiel. Pri streľbe došlo aj k poškodeniu vozidla. Napriek všetkému pomoc neprestávala.

READ  Povolenie zamietnuté na vstup do Poľska, na Slovensko, požadovať indické občianstvo

Saleziáni naďalej zbierajú humanitárnu pomoc a organizujú logistické spojenia medzi Talianskom, Rakúskom, Švajčiarskom a Nemeckom. V Prešove na Slovensku je prenajatý veľký sklad, ktorý slúži na uskladnenie všetkého tovaru pred jeho expedíciou na Ukrajinu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close