Hlavné správy

Slovensko: „Škodlivé“ obmedzenia potratov ohrozujú životy žien a dievčat

Slovenskí politici majú rokovať o novom zákone o umelom prerušení tehotenstva

Cieľom návrhu zákona je zdvojnásobiť čakanie na potrat

Boje po celej krajine sa majú konať dnes

„Opatrenia v tomto reakčnom zákone„ nemajú žiadny lekársky účel, ale porušujú pokyny týkajúce sa osvedčených postupov v medicíne “- Monica Costa-Ripa

Amnesty International dnes pred začiatkom celého zasadnutia parlamentu, ktoré sa zaoberalo novým potratovým zákonom, uviedla, že zákonodarcovia na Slovensku by mali zaviesť nové obmedzenia potratov a odmietnuť drakonický zákon, ktorý ohrozuje zdravie a blaho žien a dievčat.

Ak by sa to schválilo, znamenalo by to zavedenie ďalších prekážok pre ženy a dievčatá, ktoré si želajú podstúpiť umelý potrat, zdvojnásobenie zbytočných čakacích lehôt, zavedenie nových požiadaviek na lekársku akreditáciu umelého prerušenia tehotenstva zo zdravotných dôvodov a nútenie ich uvádzať dôvody vyhľadania starostlivosti.

Monica Costa-Ripa, hlavná aktivistka organizácie Amnesty International pre práva žien v Európe, uviedla:

„Dnes sa aktivistky za práva žien na celom Slovensku vyjadrujú proti zákonu, ktorý ohrozuje ich zdravie a pohodu a podkopáva ich súkromie a zaobchádza s nimi s ďalšou stigmou a stigmou.

„Prísne požiadavky, oneskorenia a zavedenie nových vrstiev lekárskeho uznania budú mať negatívny vplyv na práva žien na fyzickú autonómiu, súkromie a súkromie.

„Činnosť tohto reakčného zákona má čisto politickú povahu a nielenže nemá žiadny lekársky účel, ale aj porušuje pokyny týkajúce sa osvedčených postupov v medicíne.

„Zákonodarcovia by mali odmietnuť tento škodlivý navrhovaný zákon a namiesto toho sa usilovať o odstránenie prekážok brániacich prístupu k bezpečným potratom a zabezpečenie toho, aby mal každý právo rozhodovať o svojich telách a reprodukčnom živote.“

Navrhované obmedzenia

Cieľom návrhu zákona je zdvojnásobiť povinnú čakaciu dobu 48 až 96 hodín na prístup k potratu na žiadosť ženy. Pribudne nová vrstva požiadaviek na lekársku akreditáciu potratov založených na zdraví a od žien sa bude vyžadovať hlásenie dôvodov potratu a zverejnenie ďalších osobných údajov. Tieto informácie sa potom prenesú do Národného centra zdravotníckych informácií.

Cieľom návrhu zákona je tiež obmedziť informácie, ktoré môžu zdravotnícki pracovníci verejne poskytovať o interrupčných službách, a to zabránením takzvanej „reklame“ na potrat. To obmedzí schopnosť lekárov poskytovať ženám informácie o potratovej starostlivosti založené na dôkazoch a o tom, kde je možné pristúpiť k legálnym potratom.

Pozadie potratového zákona

Návrh zákona, ktorý bol predložený v novembri 2019, aby prinútil ľudí, ktorí chcú ísť na potrat, vidieť ultrazvukové vyšetrenie maternice alebo plodu, parlament nakoniec zamietol. Úsilie o obmedzenie prístupu k bezpečným potratom pokračovalo do roku 2020 s novou vládou a parlamentom.

Aktuálny návrh zákona bol prijatý v prvom čítaní v júli a bude sa o ňom diskutovať a hlasovať počas plenárneho zasadnutia, ktoré sa začne 16. septembra.

Viac ako 100 organizácií vrátane Amnesty International zaslalo listy všetkým poslancom na Slovensku, ktorí boli proti návrhu zákona. https://www.amnesty.org/en/documents/eur72/3021/2020/en/

Interrupcie sú na Slovensku povolené počas prvých 12 týždňov tehotenstva. Za posledných pár rokov však krajina zaviedla zákony a politiky, ktoré sťažujú prístup k včasným a bezpečným a legálnym interrupčným službám.

READ  Hlavné body WTCR: Dlho očakávaný Coronal končí víťazstvom nad trilerom # 13 Slovakia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close