Technológie

Slovensko smeruje k septembrovému predčasnému referendu, aby prelomilo patovú situáciu

(Bloomberg) — Slovensko je o krok bližšie k všeobecným voľbám, ktorých cieľom je ukončiť rok trvajúcu politickú patovú situáciu, ktorá minulý mesiac vyvolala pád vlády.

Najčítanejšie od Bloombergu

Dočasný premiér Eduard Heger by mohol usporiadať referendum 30. septembra po rokovaní so svojimi bývalými vládnucimi partnermi v nedeľu večer v Bratislave v krajine eurozóny s 5,4 miliónmi obyvateľov.

Hegerova vláda padla v decembri pri hlasovaní o nedôvere po tom, čo sa vládnuce strany nedokázali dohodnúť na opatreniach na zmiernenie dopadov energetickej krízy a rastúcej inflácie. Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že povolí Hagerovej úradníckej správe zostať s obmedzenými právomocami až do volieb.

Podľa prieskumov sú najpopulárnejšími politickými skupinami strany vedené dvoma bývalými premiérmi Petrom Pellegrinim a Robertom Figom. Zatiaľ čo Pellegrini mlžil o svojom postoji ku kľúčovým otázkam EÚ, trojnásobný premiér Fico – ktorý bol nútený odstúpiť v roku 2018 po vražde novinára vyšetrujúceho korupciu – sa zaviazal ukončiť dodávky zbraní Ukrajine. Presadzujte politiku podobnú tej, ktorú má Viktor Orbán v Maďarsku.

Aby sa vyvolalo celoštátne referendum, zákonodarcovia by mali zmeniť ústavu a skrátiť ich funkčné obdobie. Eduard Heger povedal, že bývalí koaliční partneri ratifikujú potrebnú legislatívu v utorok.

„Umožníme v ústave skrátiť volebné obdobie a uskutočniť predčasné voľby,“ povedal v nedeľu Heger.

Ak zákonodarcovia neschvália potrebné zmeny do konca januára, prezident Kabutová povedal, že odoberie vláde mandát a vymenuje kabinet zložený z technických expertov.

(Aktualizované komentáre premiéra začínajúce v šiestom stĺpci.)

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

READ  Kontroverzný telefón sa učí žiť bez Googlu. Vyskúšali sme najnovší Huawei

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close