Technológie

Slovensko „stojí za Taiwanom“

Podpredseda Národnej rady SR Milan Lorenzik včera v Tchaj-peji prezidentovi Tsai Ing-wen (蔡英文) povedal, že Slovensko bude stáť s Taiwanom proti silným silám ohrozujúcim demokraciu.

Počas stretnutia vedúci delegácie zo strednej Európy Lorenzic povedal, že Taiwan a Slovensko prešli dlhú a náročnú cestu k dosiahnutiu demokracie.

Lawrence povedal, že jeho krajina bude stáť pri Taiwane, aby sa bránila proti zasahovaniu zo zahraničia.

Foto s láskavým dovolením prezidentskej kancelárie cez AP

Tieto dve krajiny sú od seba geograficky vzdialené, no zbližujú ich spoločné hodnoty, Slováci a Taiwanci obdivujú demokraciu a slobodu, povedal Lorenzi.

Podobne Chai povedal, že obe krajiny túžia po prehĺbení ich spolupráce pri „posilňovaní demokratickej bezpečnosti“.

Taiwan a Slovensko sú zapojené do množstva globálnych problémov, vrátane distribúcie zdravotníckeho materiálu počas epidémie COVID-19 a pomoci ukrajinským utečencom na Slovensku uprostred prebiehajúcej ruskej invázie, povedal Chai.

Chai uviedol, že obe krajiny podpísali 16 memorand o porozumení počas hospodárskych rokovaní medzi Taiwanom a Slovenskom v Taipei v decembri minulého roka.

Dodal, že tieto dohody vydláždili cestu pre bilaterálnu spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja, obchodu, leteckých technológií a polovodičov.

Juraj Tropa, prednosta Bratislavského kraja na západnom Slovensku, vyzval na presun svahu do hlavného mesta SR, „keď to budúce podmienky dovolia“.

Droba tiež povedal, že podpíše dohodu o spolupráci medzi Bratislavou a Kaohsiungom, keď v piatok odcestuje do južného mesta na stretnutie so starostom Kaohsiungu Chen Si-mai ().

Sľúbil, že uľahčí bilaterálne vzťahy medzi Kaohsiungom a Bratislavou, najmä v oblasti techniky a obchodu, a zároveň bude podporovať vzdelávacie výmeny medzi oboma stranami.

V šesťdňovej delegácii, ktorá v nedeľu odcestovala na Taiwan, bude slovenský poslanec a predseda Slovensko-taiwanského parlamentného výboru Peter Ozuzský, ako aj poslanci Anna Gemanová, Tomáš Lehotský, Miroslav Žiak a Andrzej Stanšík. Informovalo o tom ministerstvo zahraničia.

READ  Druhé kolo testov na prítomnosť korónových vírusov na Slovensku priťahuje veľký zástup | Hlas Ameriky

Komentáre budú posúdené. Ponechajte relevantné komentáre k článku. Komentáre obsahujúce urážlivý a obscénny jazyk, osobné útoky akéhokoľvek druhu alebo propagácia budú odstránené a používateľ bude zablokovaný. Konečný výsledok bude na rozhodnutí Taipei Times.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close