Hlavné správy

Slovensko tvrdí, že poskytlo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300 | Správy o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou

Dar premiéra Edwarda Heckera neznamená, že sa do vojny zapojili aj členovia NATO.

Premiér Edward Heger povedal, že Slovensko poskytlo Ukrajine svoj systém protivzdušnej obrany S-300 na obranu proti ruským útokom.

Heger v piatkovom príspevku na Facebooku daroval sovietske protilietadlové batérie, čo však neznamenalo, že sa členské štáty EÚ a NATO zapojili do konfliktu s Ruskom, ktoré 24. februára obsadilo susednú Ukrajinu.

„Na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc môžem potvrdiť, že Slovenská republika darovala Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300,“ napísal Heger.

„Darovanie tejto organizácie neznamená, že sa Slovenská republika stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine,“ dodal.

Ukrajina vyzvala Západ, aby poskytol vojenskú pomoc vrátane vybavenia protivzdušnej obrany na odrazenie ruskej vojenskej ofenzívy.

Spojené štáty uviedli, že pošlú na Ukrajinu nové zbrane po tom, čo v piatok na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v Bruseli súhlasili s urýchlením dodávok zbraní v reakcii na ruskú inváziu.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken vyzval Spojené štáty, aby ukončili byrokratické prieťahy spôsobené ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmitrijom Kulebou, pričom uviedol, že Spojené štáty a ďalších 30 krajín posielajú Ukrajine zbrane a že proces sa zintenzívni.

Blinken uviedol, že Spojené štáty už súhlasili s vyslaním protilietadlových systémov, protiramenných zbraní a obrnených vozidiel do Kyjeva.

Minulý týždeň predstavitelia Pentagonu uviedli, že všetky zbrane, ktoré prezident Joe Biden sľúbil Ukrajine v polovici marca, vrátane S-300, ešte neboli dodané.

READ  Slovensko má obrovský potenciál na globálne otepľovanie, hovoria odborníci – EURACTIV.com

Celeste Valanderová, zástupkyňa ministra obrany pre medzinárodnú obranu, povedala na vypočutí v Kongrese, že „sa zameriavame na získanie krajín, ktoré majú sovietske dedičstvo, vrátane systémov S-300, ktoré obsahujú náhradné diely, rakety a rôzne časti S-300. systému, ktoré sú pripravené na odoslanie na Ukrajinu.“ Sú.

Biden v piatok uviedol, že jeho administratíva sa dohodla so slovenskou vládou na „prenesení amerického raketového systému Patriot na Slovensko“ s cieľom previesť S-300 na Ukrajinu.

„Spojené štáty prenesú na Slovensko americký raketový systém Patriot, aby umožnili túto výmenu a zabezpečili pokračujúcu bezpečnosť Slovenska,“ uviedol Biden vo vyhlásení. správa.

„Keďže sa ruská armáda obnovuje pre ďalšiu fázu tejto vojny, nariaďujem svojej administratíve, aby sa zdržala akéhokoľvek úsilia na identifikáciu a poskytnutie pokročilých zbraní ukrajinskej armáde, ktoré sú potrebné na obranu svojej krajiny.“

V marci Slovensko uviedlo, že poskytne Ukrajine bezpečnosť len pod podmienkou, že dostane alternatívu, ako sa vyhnúť narušeniu bezpečnosti NATO.

Slovensko daruje S-300 Ukrajine a jej „nevinným občanom“ a dúfa, že systém pomôže zachrániť životy čo najväčšiemu počtu nevinných Ukrajincov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close