Hlavné správy

Slovensko uvádza pred súdom EÚ zlú kvalitu ovzdušia

Európska komisia odporúča Slovensku Súdny dvor pre zlú kvalitu ovzdušia kvôli vysokým časticiam (PM10).

Denné limitné hodnoty pre koncentrácie BM10 sú právne záväzné od roku 2005, ale údaje poskytnuté zo Slovenska potvrdzujú „správne limity“ pre zónu kvality ovzdušia Ponskopistric Kras v Družstve Kosciusz v rokoch 2005 až 2019 (okrem roku 2016). (Okrem rokov 2015 a 2016).

BM10 označuje častice s priemerom menším ako 10 mikrometrov a používa sa hlavne v priemysle, cestnej doprave a pri domácich vykurovacích emisiách, ale produkuje sa tiež emisiami z poľnohospodárstva.

Tento typ znečistenia spôsobuje vážne choroby, ako je astma, problémy so srdcom a rakovina pľúc, a ovplyvňuje rast rastlín a procesy v životnom prostredí.

Členské štáty musia prijať plány na zabezpečenie prijatia vhodných opatrení na prehĺbenie obdobia, ktoré je „čo najkratšie“, keď sú prekročené limity stanovené v právnych predpisoch EÚ o kvalite okolitého ovzdušia.

Podľa Komisie sa nepreukázalo, že opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia, ktoré navrhuje Slovensko, sú včasné a účinné pri znižovaní znečistenia v dohodnutých medziach a neprispeli k dodržaniu čo najkratšej maximálnej doby v súlade s právnymi predpismi EÚ.

Znečistenie ovzdušia je hlavnou príčinou znečistenia životného prostredia v EÚ. Odhady Európskej environmentálnej agentúry naznačujú, že znečistenie ovzdušia v EÚ každý rok spôsobuje približne 400 000 predčasných úmrtí.

Ak sa vám tento príbeh páčil, môžete sa prihlásiť na odber nášho týždenného e-mailu Energetické živé správy – Ak máte záujem dozvedieť sa viac o ceste na čistú nulu do roku 2050, môžete sa zaregistrovať Budúca sieť je nulová Spravodaj.

READ  Maloobchodné tržby v USA klesli v novembri maximálne na sedem mesiacov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close