hospodárstvo

Slovensko vyprodukuje ročne 420 000 ton repky, z čoho sa polovica vyváža

Slovensko vyrába repku hlavne na spracovanie na repkový metylester.

Slovensko pestuje repku každoročne na ploche približne 140 000 až 145 000 hektárov (ha). S výnosom na hektár, nedávno stabilným okolo 3 ton na ha, je celková produkcia okolo 420 000 ton. Za TASR to vyhlásil prezident Slovenskej asociácie ropných tankerov Jozef Rebro.

„Z vyššie uvedených 420 000 ton sa na Slovensku spotrebuje približne 210 000 ton, to znamená, že polovica a druhá polovica sa vyvážajú do zahraničia, do susedných štátov,“ uviedol Rebro. ,

Podľa neho Slovensko repku vyrába hlavne na spracovanie na repkový metylester (MERO, poznámka TASR).

„Nie je to však jediný produkt z repky olejnej, je ich viac. Sú to výrobky pre potravinársky priemysel, pre priemysel krmív pre zvieratá, pre oleochémiu a podobne. použitie repky je preto dôležitejšie, dôležitejšie, “uviedol.

Pripomenul, že Slovenská republika v súčasnosti nemá spracovateľa, ktorý by z repky olejnej transformoval potravinársky priemysel. Celková spotreba repkového oleja v potravinárskom priemysle musí byť pokrytá dovozom zo zahraničia.

“Repkový olej sa dováža z okolitých štátov, takže sa často stáva, že repka pochádza zo Slovenskej republiky a že ropa sa dováža z tej istej repky,” uviedol.

Dodal, že repka je plodina v hotovosti. „Je to plodina, ktorú možno kedykoľvek predať a odoslať. Farmár-producent dostáva peniaze ihneď po pestovaní tejto plodiny. Je to prvé peniaze, ktoré poľnohospodár očakáva. je to tiež veľmi dôležitá plodina. Je to tiež výnosná plodina z hľadiska rastúceho hospodárstva – v prípade repky olejnej sú v bežných cenách najvyšší predaj na hektár “, uzavrel Rebro.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close