Hlavné správy

Slovensko žaluje volebnú komisiu pre nedostatok primeranej ochrany kvality ovzdušia

Najväčší podiel na znečisťovaní ovzdušia na Slovensku majú veľké priemyselné zdroje a domáce znečistenie.

Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že Európska komisia (EK) žaluje Slovensko za nedostatočnú ochranu kvality ovzdušia.

Európska únia (EÚ) podala na Slovensko žalobu na Európsky súdny dvor pre porušenie limitu tuhých emisií a neprijatie vhodných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.

Zlá kvalita ovzdušia

Minister John Budaj uviedol, že kvalita ovzdušia je ako lakmusový papierik, ktorý odráža environmentálny stav krajiny.

Vzduch na Rtrbskom Plese je 29-krát zdravší ako v Bratislave čítaj viac

„Spravidla to nie je napísané v úmrtnom liste, ale na Slovensku zomierame skôr na znečistené ovzdušie v podobe rôznych pľúcnych chorôb ako na infarkt alebo rakovinu,“ citoval spravodajca TASR informáciu, že Slovensko bolo zbierať úrodu nevedomosti predchádzajúcich vlád o ochrane ovzdušia.

Žiada drastické opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia, aby sa limity už neprekračovali. Ministerstvo kvality životného prostredia pripravuje nové zákony na ochranu kvality ovzdušia.

Ministerstvo tiež tvrdí, že dokončili prechod na pokuty za znečisťovanie ovzdušia, ktoré sa nezvyšujú dlhšie ako 20 rokov. Ministerstvo upozornilo, že po zmene by sa z nich stal vynikajúci ekonomický nástroj proti znečisťovaniu ovzdušia.

To najlepšie za posledné dva roky

Ministerstvo uviedlo, že hodnota frekvencie prachových častíc BM10 na Slovensku výrazne poklesla z maxím v rokoch 2019 a 2020.

Environmentálni aktivisti: Znečistenie v Bratislave sa blíži k environmentálnej katastrofe čítaj viac

Minulý rok všetky monitorovacie stanice (okrem Jelawy) dodržiavali limitnú hodnotu PM10. Príspevok však hodnotí aj znečistenie ovzdušia Slovenska v predchádzajúcich rokoch.

Ministerstvo dodalo, že k znečisťovaniu ovzdušia na Slovensku najviac prispievajú veľké priemyselné zdroje a zdroje domáceho znečistenia.

READ  ONLINE: V USA môžu mať za sebou najhoršiu pandémiu - Home - News

18. februára 2021 o 17:16 | Zostavené zamestnancami publika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close