Hlavné správy

Slovensko zatiaľ nemá naplánované riešenie závislosti od ruskej energetiky – EURACTIV.com

Slovensko je medzi členskými štátmi EÚ veľmi závislé od ruskej ropy a plynu, a hoci iné európske krajiny prisľúbili alternatívne dodávky, Slovensko je zatiaľ zdržanlivé.

Slovenčina je veľmi závislá od Ruska, čo sa týka zemného plynu aj ropy. Slovensko dováža asi 87 % zemného plynu a dve tretiny ropy z Ruska. Podľa ratingovej agentúry Moody’s by sa tak Slovensko v prípade zastavenia dovozu zaradilo medzi najzraniteľnejšie krajiny EÚ.

V súčasnosti je na stole zákaz dovozu ruskej energie, najmä v prípade ropy. Litovský minister zahraničných vecí Gabriel Landsbergis v pondelok (21.3.) zdôraznil, že je „potrebné“ začať hovoriť o energetických sankciách.

„Určite môžeme hovoriť o rope, pretože je najväčším zdrojom príjmov v ruskom rozpočte a dá sa ľahko previesť.“ povedal.

Slovensko, najväčší slovenský producent ropy, uviedol, že ropa by sa mohla získavať z juhu cez ropovod Adria.

V prípade zemného plynu už niektoré európske krajiny predložili konkrétne opatrenia na zníženie závislosti od Ruska, ako napríklad nemeckú dohodu s Katarom o dodávkach LNG.

Podľa výskumníka Karla Hermanna má Slovensko veľký potenciál najmä vo zvyšovaní svojho potenciálu budovať alebo zlepšovať geotermálnu energiu v teple využitia veľkého množstva zemného plynu. Zatiaľ však neboli podniknuté žiadne konkrétne kroky a nebol predložený žiadny plán.

READ  Progresívni politici na Slovensku sú z odkazu Petra Szijjarda pobúrení

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close