Ekonomika

Slovensko zvažuje rekonštrukciu ropovodu Trushpa na dodávku paliva na Ukrajinu – EURACTIV.com

Slovenský minister hospodárstva Richard Sulík oznámil, že ropovod Trushpa, ktorý ústi do ruskej ropnej krajiny, by sa mohol zmeniť na ťažobný ropovod na zásobovanie vojnou zmietanou Ukrajinou.

„Na Ukrajine je zničená väčšina rafinérií. Ukrajina potrebuje palivo. Hlavný ropovod na Družbe sa využíva na dovoz ropy. Druhý ropovod by sa dal prerobiť na prepravu hotových výrobkov – za relatívne rozumnú investíciu do nafty alebo benzínu,“ Zulík vysvetlil.

Minister uviedol, že štúdiu uskutočniteľnosti vypracuje vopred slovenský prevádzkovateľ ropovodov Transpetrol.

Za týmto plánom je okrem pomoci Ukrajine aj obchodná logika. Slovensko je spolu s Maďarskom a Českou republikou oslobodené od embarga na dovoz ropy z Ruska, na ktorom sa lídri EÚ dohodli začiatkom júna.

Ropné rafinérie v týchto krajinách môžu naďalej používať ruskú ropu pri úprave technológií pre iné druhy olejov. Po ôsmich mesiacoch však už nebudú môcť vyvážať produkty vyrobené z ruskej ropy do západných krajín.

Cieľom tohto kroku je zabrániť českým, maďarským a slovenským spoločnostiam získať konkurenčnú výhodu oproti rafinériám v západnej Európe v dôsledku nižších cien ruskej ropy. Podľa Slovenska, slovenskej ropnej rafinérie, väčšine jej exportného trhu hrozí strata a zatvorenie.

Sulík však ubezpečil, že Slownaft nebude zatvorený. Oprava iných druhov ropy, zvyčajne ľahších ako ruská, stojí približne 300 miliónov EUR. Stratu väčšiny exportných destinácií môže medzitým kompenzovať export na Ukrajinu.

Čo bude robiť po odchode z postu, zatiaľ nie je známe.

READ  TASR podpísala dohodu s talianskou tlačovou agentúrou ANSA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close