Technológie

Slovensku hrozí zmrazenie elektriny nakúpenej zahraničnými zákazníkmi – EURACTIV.com

Niektoré krajiny EÚ sa vyhrážajú, že lacnú slovenskú elektrinu využijú pre svoje domácnosti a výrobcov, keďže jej opätovným predajom dosahujú obrovské zisky, Slovensko však vyzýva EÚ, aby urobila to isté za oveľa nižšie ceny.

Krajina pohrozila znížením vývozu elektriny do Nemecka a ďalších krajín EÚ, ak nebudú odsúhlasené jej výzvy na zmenu núdzového energetického plánu, ktorý zaviedol strop cien plynu.

„Ak chceme riešenie efektívne pre celú Európsku úniu, musí to byť celoeurópske zdanenie nerovnomerných ziskov, ktoré sa budú prerozdeľovať jednotlivým členským krajinám podľa úrovne spotreby,“ povedali sme jasne. Povedal to v piatok premiér Edward Heger.

Komisia však na zasadnutí Rady pre energetiku navrhla menej drastické opatrenia.

Rada súhlasila so stanovením trhového príjmu pre výrobcov elektriny na 180 EUR/MWh vrátane sprostredkovateľov využívajúcich na výrobu elektriny inframarginálne technológie, ako sú obnoviteľné zdroje, jadro a hnedé uhlie. Strop je navrhnutý tak, aby chránil zisky operátorov a zabránil investíciám do obnoviteľných energií.

Slovenský minister hospodárstva Karel Hirman však tento krok kritizoval a uviedol, že najväčší výrobca v krajine, Slovenský Elektron, už predáva elektrinu za veľmi nízke ceny – okolo 100 €/MWh – predovšetkým nemeckým zákazníkom.

Tieto nemecké firmy, ktoré nakúpili lacnú elektrinu, ju teraz podľa Hegera predávajú s vyšším ziskom.

Heger preto vyzýva ostatné členské štáty, aby tieto zisky zdanili a peniaze vrátili krajinám, ktoré elektrinu vyrobili.

„Je dôležité, aby naši európski partneri vedeli, že ak nedostaneme pomoc od nich, musíme si pomôcť sami,“ vyhlásil premiér.

„Tá pomoc znamená, že elektrina vyrobená na Slovensku bude použitá pre naše domácnosti a našich výrobcov, ale za výrazne nižšiu cenu, ako pri predaji na burze v Lipsku,“ dodal.

READ  Indicko-americký vedec Pitan ho nominoval za najlepšieho vedeckého poradcu

Ak sa Slovensko dotkne elektriny predávanej do iných krajín, hrozia mu odvetné opatrenia, ako napríklad zastavenie tranzitu plynu.

Ďalšou Hegerovou menovanou možnosťou ako pomôcť slovenskému priemyslu je uvoľnenie 3-4 miliárd eur z nevyužitých eurofondov.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close