Hlavné správy

Slovensku sa nedarí dokončiť časť európskeho diaľničného koridoru načas – EURACTIV.com

Už teraz je jasné, že Slovensko do roku 2030 nedokončí časť diaľničného koridoru Európskej transeurópskej siete (TEN-T) po ukrajinskú hranicu.

Hoci veľká časť Európy je v súčasnosti zameraná na železničné systémy, Slovensko sa stále snaží prepojiť svoje dve najľudnatejšie mestá, Bratislavu a mesto Kosciuszko na východe krajiny, diaľnicou. Táto cesta je súčasťou TEN-T Pešia zóna Rýn-Donoieve medzi ukrajinskou a francúzskou hranicou.

Hoci sa počíta s dokončením diaľnice z Bratislavy a Kozhiša v roku 2030, to isté sa nedá povedať o predĺžení z Kozhisu pri meste Uskorod k ukrajinskej hranici.

V súčasnosti je projekt vo fáze verejného obstarávania na štúdiu realizovateľnosti realizovanú v roku 2014. Projekt však neprešiel posúdením vplyvu na životné prostredie (EIA) a bol zastavený. Ministerstvo napriek tomu, že je na zozname infraštruktúrnych priorít ministerstva diaľničnej dopravy, ubezpečilo EURACTIV Slovensko, že samotné práce začnú v roku 2029 v lepšom prostredí.

To znamená, že nebude dokončená do roku 2030.

Východné Slovensko je jedným z najviac zaostalých regiónov v Európskej únii. HDP na obyvateľa v regióne je len 54 % európskeho priemeru v porovnaní so 173 % v Bratislave.

Iniciatíva mimovládnych organizácií pre Jemblin, ktorá podporuje rozvoj dopravnej infraštruktúry na východe krajiny, upozornila, že napriek tomu, že Slovensko investovalo do diaľnic 7 7,7 miliardy, na východe sa postavilo nula kilometrov.

„V regióne, ktorý obýva takmer pol milióna ľudí, nie je ani jeden kilometer,“ povedal Peter Pathori, šéf Jemblin Highway. Nedostatok infraštruktúry prispieva k nedostatku investícií a osídlenia.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Niektoré slovenské veľvyslanectvá by mali byť zatvorené

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close