Zábava

Slovenský dokument „Námorník“ získal ocenenie na Americkom filmovom festivale

Sailing Johnson nikdy nezaznamenal úspech, odkedy zomrel v júni tohto roku.

Veľkosť písma:A|A+

Keď som pred mnohými rokmi stretol Paula Earlinga Johnsona, starého námorníka na malom ostrove, v tej chvíli som vedel, že slovenská dokumentaristka Lucia Kasová bude mať o ňom svoj ďalší dokument.

NámorníkAko dokument nazval, zažil úspešný americký debut, keď nedávno získal cenu na medzinárodnom filmovom festivale Flickr’s Rhode Island.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Čítaj viac O Oscaroch rozhodne slovenský kameraman Stirba Čítaj viac

„Intímny a hĺbkový portrét,“ povedali porotcovia o slovenskom dokumente, ktorý v polovici augusta získal hlavnú cenu v kategórii Najlepší hraný dokument.

Film je skvelým príkladom vynikajúcej dokumentárnej produkcie, uviedla porota, ktorá oslavuje dynamické puto medzi tvorcom a námetom.

Podujatie na Rhode Island, jeden z desiatich svetových festivalov, ktoré sa kvalifikovali na Oscara v niekoľkých kategóriách a kvalifikovali sa na Britskú akadémiu filmových a televíznych umení, zaznamenalo tento rok rekordnú základňu 6 843 príspevkov.

„Je to česť,“ povedal po tom, čo sa dozvedel, že on a jeho tím vyhrali hlavnú cenu na americkom ceremoniáli.

Morskí cigáni

Producent filmu Nazarij Kľujev po troch rokoch práce na dokumente označil ich najnovší úspech za „veľkú satisfakciu“, pričom podotkol, že ich účel bol v prvom rade. Námorník Pre globálne publikum.

Myšlienka slovenského dokumentu vznikla v Kazovovej hlave, keď pred desaťročím navštívil karibské ostrovy, kde videl komunitu „morských cigánov“.

„Títo ľudia zahodili svoje pasy a neniesli vlajku vlastnej krajiny,“ povedal dokumentarista. More sa stalo ich národným, dodal.

Avšak až potom, čo sa 80-ročný námorník zoznámil s Johnsonom v malom obchode s potravinami v Harvey Valley na Grenadínskych ostrovoch, začal pracovať na dokumente o tejto komunite, pričom o sebe tvrdil, že starý námorník je najlepší. Reprezentuje komunitu.

READ  Pop Up Film Residency a HFF Munchen uvádzajú Mníchov Film Up!

Predtým, ako tento rok v júni vo veku 83 rokov zomrel, Kazova ho označila za symbol slobody, ktorý napriek svojej osamelosti žil svoj život naplno.

Prvý deň námorník

„Po získaní nezávislosti na celý život, predtým, ako sa vydá na svoju poslednú cestu, kedy sa už nikdy nevráti, je tento film odrazom jeho preferencií,“ povedal režisér.

Johnsonov život bol vždy spojený s morom. Narodil sa na lodi na juhu Veľkej Británie a na ich plavby sa vydal so svojimi rodičmi.

Niekoľko rokov po tom, čo v druhej svetovej vojne stratil svoje dvojča, sa v roku 1895 rozhodol kúpiť čln a preplavil sa cez Atlantik. Johnson počas svojho života cestoval hore-dole po oceánoch a staval trendy lode.

„Cestoval po svete s rôznymi ženami a splodil tri deti, ktoré poznal,“ povedala Kasová.

Video //www.youtube.com/embed/cHsaVuKqZik

Filmár dodal, že hoci sa počas svojho života mnohokrát snažil žiť v krajine, nikdy si na takýto život nezvykol, väčšinou preto, aby si zarobil peniaze pred ďalším dobrodružstvom.

Ale ako veľmi starý muž nemal inú možnosť, ako pred poslednou plavbou piť vodku namiesto drahého rumu na svojej lodi a nakoniec sa usadiť v Karáčí.

Film o slovenskom režisérovi Johnsonovi hovorí, že to bol dôvod, prečo sa chcel zapojiť do filmového priemyslu: „Toto je film, ktorý musím natočiť.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close