Hlavné správy

Slovenský európsky poslanec vyzýva Taiwan, aby prehĺbil európske väzby | Taiwan News

Tchaj-pej (Taiwan News) – Slovenský politik Ivan Štefanek povedal, že ťažiskom vzťahov medzi Taiwanom a Európou je v súčasnosti budovanie významných partnerstiev v rôznych oblastiach, keďže Európsky parlament prejavuje čoraz pevnejšiu podporu Taiwanu.

Podľa CNAHoci Európsky parlament odporučil, aby sa názov „Európskeho hospodárskeho a obchodného úradu“ v Taipei zmenil na „Úrad EÚ na Taiwane“, Stephenek sa domnieva, že sa to v budúcnosti pravdepodobne nestane. Štěpánek povedal, že ekonomické a obchodné výmeny EÚ s Čínou by nemali byť v rozpore s jej otepľujúcim sa vzťahom s Taiwanom.

Za posledné dva roky sa pohľad Európy na Čínu zmenil negatívne a keď Európa začína vnímať Čínu ako hrozbu, mení sa podľa Stephankovej analýzy aj demokratický Taiwan. Nedávne diskusie o Taiwane v Európskom parlamente zaznamenali rastúcu podporu Taiwanu nielen zo strany členov strednej a východnej Európy, ale aj zo strany Západoeurópanov.

„Rezolúcia na podporu Taiwanu by bola pred jedným alebo dvoma rokmi nepredstaviteľná,“ povedal Štefanec pre CNA.

Povedal, že priateľstvo Taiwanu so strednou a východnou Európou bolo čiastočne spôsobené históriou, keďže krajiny strednej a východnej Európy si boli dobre vedomé bolesti života pod „tyranom“. Moc sa minulý rok presunula z ľavicovej a pročínskej administratívy na Slovensku do stredopravej, čo umožnilo taiwanskú diplomaciu.

Štěpánek bol počas svojej politickej kariéry dlhoročným podporovateľom Taiwanu a pôsobil ako predseda Výboru priateľstva Taiwanu v rámci Slovenskej národnej rady. V dňoch 25. a 26. okt Met Rokoval s taiwanským ministrom zahraničných vecí Josephom Wu (釗 燮) a ministrom pre vedu a technológiu Wu Chung-chong (忠 忠) o plánoch spoločného rozvoja polovodičového a automobilového priemyslu na Taiwane aj na Slovensku.


Stefanec sa odfotil s ministrom vedy a techniky Wu Tsung-Tsongom. (Facebook, foto Evan Stephanek)

READ  Heathrow: Cestovné pravidlá pre Slovensko, Slovinsko, Poľsko a Českú republiku po nedávnej recenzii

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close