Zábava

Slovenský John Griges zakončuje neporaziteľnosť Škótska odvráteným gólom | liga národov

Deväť zápasov Škótska bez prehry proti Slovensku sa skončilo prehrou 1: 0. Ďiaľkové úsilie v prvej polovici prvého polčasu od Johna Griggsa zabránilo veľmi prestavenému škótskemu tímu vyrovnať svoj dlhodobý beh neporazený od roku 1927.

Škótske víťazstvo by ich umiestnilo na prvé miesto v skupine B2 ligy národov a jedno z dvoch miest play-off Svetového pohára.

Muži Steva Clarka mali v Trincomalee veľa príležitostí. Oli McBurney bol viac frustrovaný pri sledovaní svojho prvého medzinárodného gólu. Kennyho McLeana vo fantastickom druhom polčase zastavil Marek Rodak, namiesto toho ho nahradil dvojnásobný stopér Lee Griffiths. Škótsko ešte zvíťazí nad tímom, ak v stredu zvíťazí nad Izraelom.

Clarke po víťazstve jeho play-off Euro 2020 v Srbsku urobil osem zmien. Na ich miestach sa umiestnili iba Kieran Tyrney, Ryan Christie a John McKinney, menovaní kapitánom, zatiaľ čo Craig Gordon, Scott McKenna, Liam Cooper, Andy Considine, Liam Palmer, Kenny McLean, Stuart Armstrong a McBurney.

Kapitán Andy Robertson bol vynechaný z 23-členného mužstva kvôli zovretej stehennej kosti s vylúčeným Lyndonom Dykesom.

Gordon zahodil rýchlu strelu Juraja Kukku šesť minút pred šancou Škótska. Christy McBerney uvidel pred nastavením uhlový pohon uložený a jeho prvý dotyk ho odtlačil. Uvoľnená lopta padla na Palmera, šípka v hornej časti jej streleckej tyče.

Tyrney vzal lakťom do tváre v poli Slovensko, ale útočník Shemfield United dostal za túto výzvu iba pokutu a potom dostal ďalšiu šancu Armstrongovi McBurneymu. Armstrong zahrával voľný priamy kop, až keď dostal žltú kartu za udržanie krajiny pri vzdušnej výzve. Vylúčením teraz prehráva hru v Izraeli.

Škótsko vyzeralo naďalej sebavedome, ale v 31. min zaostalo. Gregs mal dostatok času na nasadenie strely z 25 metrov, lopta sa odrazila od McLeana a nedala Gordonovi žiadnu šancu.

Škótsko pokračovalo vo vytváraní príležitostí. Palmer prvýkrát vystrelil z Tyrneyho dodávky, potom prešiel na McBurneyho, ktorý prišiel pred jeho značku, ale z 10 metrov vyšiel priamo k brankárovi.

Christie potom poslal Armstronga doľava, aby spomalil s domácim brankárom, ale stredopoliar Southamptonu z tesného uhla vyrazil loptu Coleovi cez tvár.

Slovensko po prestávke silnejšie zatiahlo na Škótsko a malo niekoľko pokusov z diaľky, dav však naďalej hrozil.

Keď Tyrneho center smeroval do rohu, McLean nedokázal otočiť príklep Armstronga a vynútil si veľkolepé zastavenie od Rhody.

Clarke urobil taktickú zmenu v polovici, keď sa Griffiths presunul stredným obrancom Considin 4-4-2. Domáci prvýkrát hrali okamžite cez obranu Škótska, ale Gordon išiel dobre, keď odmietol Michaela Turisa.

Horúčka: Zaregistrujte sa a dostanete náš každodenný e-mailový futbal

Škótsko vyvíjalo istý neskorý tlak. Armstrong videl, že strela bola odrazená vedľa, a McBerney takmer pripravil Griffithsa iba ako obrancu krytu, aby zničil nebezpečenstvo.

Mnoho krížov nedokázalo nájsť svoj cieľ skôr, ako mal v posledných chvíľach šancu Griffiths. Curlingová snaha z 25 metrov prebehla dobre predtým, ako útočník po dlhej lopte explodoval v šestnástke, ale Rodak vyrazil na roh, aby odvrátil jeho prudký zásah.