Ekonomika

Slovenský konzervatívny premiér hľadá prostredníctvom agentúry Reuters novú väčšinu na ukončenie funkčného obdobia

© Reuters. SKLADOVÉ FOTO: Slovenský premiér Eduard Heger počúva počas tlačovej konferencie v estónskom Talline 11. novembra 2022. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

(Reuters) – Slovenský stredopravý premiér Eduard Heger, ktorý bol predsedom vlády po tom, čo minulý mesiac prehral nedôveru, v pondelok povedal, že sa v najbližších dňoch pokúsi dať dokopy novú parlamentnú väčšinu, aby dokončil svoje celé funkčné obdobie. – Obdobie roka.

Hegerova vláda padla po tom, čo v septembri z kabinetu vystúpil libertariánsky koaličný partner Sloboda a solidarita (SaS). A obrátilo sa proti kabinetu v decembrovom hlasovaní spolu s mnohými ďalšími predstaviteľmi vlády.

Niektorí politici vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej a poslanci súčasnej koalície žiadali, aby sa voľby na budúci rok konali skôr, Heger však povedal, že verí, že sa mu podarí získať väčšinu.

„Mojím cieľom je nazbierať 76 hlasov, aby sme mohli pokračovať až do konca volebného obdobia,“ uviedol Heger v nalepených komentároch pre novinárov.

Povedal, že dúfa, že jeho stredopravá strana Christian Olano získa podporu svojho spojenca Sme Rodina a že sa priblíži Sassovi.

Neexistuje jednoduchý spôsob, ako uskutočniť predčasné voľby pred voľbami vo februári 2024. Podľa súčasných pravidiel musí 150-členný parlament nájsť 90 hlasov na zmenu ústavy, aby sa referendum posunulo dopredu.

SaS v podstate opustila vládnu koalíciu pre časté konflikty s ministrom financií OĽaNO Igorom Matovičom, ktorý bol v decembri nútený odísť z konzervatívneho kabinetu výmenou za podporu SaS pre rozpočet na rok 2023.

„SaS dala jasne najavo, že ich cieľom je dostať Igora Matoviča z vlády. Dnes Igor Matovič nie je ministrom, takže nevidím problém ani prekážku, aby to podporili,“ povedal.

Hegerovej cestu k väčšine by mohli skomplikovať rozkoly v strane a nejednoznačné názory nezávislých.

READ  EÚ je znepokojená „zákonnými pochybeniami“ spojenými s fondom na vyplatenie s maďarskou reformou obstarávania

Referendum z 21. januára by mohlo uľahčiť cestu k predčasným voľbám a novelizovať ústavu tak, aby v parlamente bolo potrebných len 76 hlasov. Ale ako v predchádzajúcich prípadoch a ako ukazujú prieskumy verejnej mienky, referendum bude neplatné, ak účasť voličov klesne pod 50 % hranicu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close