Technológie

Slovenský minister dopravy podporuje odloženie eura 7 – EURACTIV.com

Minister dopravy Andrzej Dolzal uviedol, že navrhovaná emisná norma Euro 7, ktorá by znížila emisie oxidov dusíka a pevných častíc z vozidiel, nebude možné reálne uplatniť do roku 2025.

Zatiaľ „ide len o návrh Európskej komisie“, povedal Doležal pre EURACTIV Slovensko, „podrobnosti vykonávacej vyhlášky nepoznáme.“

„Nie sme proti norme, ale buďme realisti. Triády skončia v roku 2024. Ak to schváli parlament a Rada, automobilky budú mať na implementáciu nových noriem do výroby maximálne rok. Predtým by mali byť byť výskumom a testami,“ dodal. Nadšenci veria, že autá vyrábané pod ním budú brázdiť európske cesty ešte dlho po roku 2035.

Doležal spochybnil aj logiku navrhovaného protokolu v plánovanom kontexte V praxi Po roku 2035 zakázala nové autá so spaľovacím motorom a varovala pred vyššími nákladmi pre automobilky.

„Pozorne počúvam hlasy automobiliek, ktorých sa to týka. Bude to pre nich znamenať dramaticky vyššie výrobné náklady a môže to viesť až k opusteniu niektorých automobilov,“ vysvetlil Dolzel.

„Prinútime automobilky, aby investovali do typov motorov, ktoré môžu byť vyradené po roku 2035,“ upozornil s tým, že stanovisko prišlo z ministerstva a ešte ho musí schváliť Národná rada.

Slovensko sa teda prikláňa skôr k pozícii Česka, čo je úplne proti norme.

„Náš postoj k súčasnej podobe normy je jednoznačne negatívny. Poznáme ohrozenie výroby áut pre osobné, nákladné autá a autobusy a výrazné ohrozenie prístupu verejnosti k autám. Budeme apelovať na zmenu normy,“ uviedol český minister dopravy Martin. povedal Kupka.

Na otázku o jej stanovisku k novým emisným normám CO2 pre autá a ľahké vozidlá, ktorých súčasťou by bol aj praktický zákaz, Doležal povedal, že nemecká žiadosť o vyňatie áut ICE s elektrickým pohonom po roku 2035 by vytvorila „zaujímavý precedens“. európskej politike.

READ  Priaznivci Final Fantasy Pixel Remasters bombardujú recenziu, aby dokázali, že verzie konzoly sú „potrebné“

Otvorenie „debaty o e-palivách“ by bolo podľa Doležala pozitívnym krokom.

„Očakávam však aj celoštátnu diskusiu o infraštruktúre a o tom, či môže byť hotová do roku 2035,“ povedal Doležal s tým, že „technológiu by sme nemali zavrhovať, lebo ju ešte nepoznáme.“

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close