Ekonomika

Slovenský minister hovorí, že nákup elektroenergetiky je „radikálnou možnosťou“ na riešenie energetickej krízy prostredníctvom agentúry Reuters

© Reuters. SKLADOVÉ FOTO: Slovenský minister financií Igor Matovič pre médiá hovorí o príchode utečencov z Ukrajiny na Slovensko po začatí masívnej vojenskej operácie proti Ukrajine 26. februára 2022 vo Vyšných Nemečkách na Slovensku. REUTERS/Radová

(Reuters) – Odkúpenie majoritného akcionára Slovenských elektrární vrátane Talianska Takže (BIT:), Slovensko je „radikálnym“ riešením európskej energetickej krízy, ktorá krajinu zasiahla, povedal v nedeľu minister financií Igor Matovič.

Matovič však uviedol, že najpravdepodobnejším riešením je obmedzenie ziskov neplynových výrobcov energie, na čom sa už v EÚ pracovalo po tom, čo EÚ v piatok s opatrením súhlasila.

„Jedným z riešení je, že sa pokúsime dohodnúť so súčasnými akcionármi na odkúpení (ich) podielu v Slovenských elektrárňach,“ citovala TASR Matoviča v nedeľňajšej diskusnej relácii súkromnej televízie Markíza.

Povedal, že získanie úplných akcií by štátu umožnilo mať kontrolu nad cenovou politikou, ale odmietol špekulovať o nákladoch na takýto krok.

Slovenský štát vlastní 34 % energetických spoločností a Enel a česká energetická skupina EPH spoločne vlastnia zvyšných 66 %.

Keď štát hľadá spôsoby, ako bojovať proti účtom za energiu, agentúra vo februári súhlasila s obmedzením cien elektriny pre domácnosti, aby sa vyhla neočakávaným daniam.

Slovensko sa na jadrovú energiu spolieha asi polovicu svojej výroby a Slovenské elektrárne prevádzkujú jediné jadrové elektrárne v krajine vrátane Mochoviec a jadrovej elektrárne Bohunice s výkonom 1 000 MW.

Na treťom bloku v Mochovciach sa začala skúšobná prevádzka a blok s výkonom 471 MW sa začne vyrábať začiatkom roka 2023.

READ  NATO je pripravené pohroziť Putinovi „vážnymi následkami“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close