Hlavné správy

Slovenský minister obrany podal trestné oznámenie za odoslanie bojových lietadiel na Ukrajinu ako „zradu“

Podporte nezávislú žurnalistiku na Ukrajine. Pridajte sa k nám v tomto boji.

Staňte sa členom a podporte nás iba raz

Slovenský minister obrany obvinil svojho predchodcu z „zrady“ za vyslanie bojových lietadiel na Ukrajinu a 12. júna oznámil, že v tejto veci podal trestné oznámenie.

„Toto protiústavné oslabenie ozbrojených síl nemožno v našom politickom lexikóne označiť inak ako vlastizradu,“ povedal Robert Kaliňák. Česká tlačová agentúra iROZHLAS.

„Neviem, či je to zákonite trestný čin, ale je to človek, ktorý sa spreneveril národným hodnotám.“

Kaliňák si vzal na mušku svojho predchodcu Jaroslava Nagya, ktorý v čase, keď v marci 2020 a máji 2023 pôsobil ako minister obrany, vyslal na Ukrajinu niekoľko stíhačiek MiG-29, aby odradil od rozsiahlej invázie Ruska.

Nagy vtedy povedal, že stíhačky zo sovietskej éry sú pre jeho krajinu „nepoužiteľné“, takže dať ich Ukrajine je „správna vec“.

Keď Kaliňák v októbri 2023 ako súčasť novej vlády premiéra Roberta Fica nastúpil do úradu, Slovensko vyhlásilo, že už nebude posielať zbrane na Ukrajinu z vlastných vojenských zásob, hoci stále umožňuje komerčný predaj zbraní.

Nagy v reakcii na Kaliňákovo tvrdenie z 12. júna uviedol, že pred podpisom zmluvy o odovzdaní stíhačiek boli zohľadnené všetky právne aspekty.

„Na základe toho sa vláda ako kolektívny orgán rozhodla a súhlasila s podpisom medzinárodnej zmluvy, na čo má právo,“ povedal.

Ďalšia inkriminovaná správa súvisiaca s presunom MiG-29 bola „zmietnutá zo stola,“ povedal.

Zatiaľ čo slovenská vláda dala jasne najavo svoje znechutenie z podpory pre Ukrajinu, niektorí jej občania zobrali veci do vlastných rúk a začali zbierať peniaze na nákup delostreleckých granátov pre Kyjev.

Slovenskí občania začali svoju kampaň „Munícia pre Ukrajinu„Šestnásteho apríla boli vyzbierané ďalšie prostriedky na iniciatívu pod vedením Čechov na nákup mušlí po celom svete po tom, čo sa slovenská vláda odmietla zúčastniť.

READ  Čínu rozhnevala návšteva taiwanského ministra zahraničných vecí vo východnej Európe

Za mesiac darovalo 65 000 ľudí 4 milióny eur (4,3 milióna dolárov), pričom jeden darca daroval 100 000 eur (107 000 dolárov).

Na ostrie noža: Odvolávanie slovenského premiéra prehlbuje sociálnu priepasť, živí dezinformácie

Pri bezprecedentnom a šokujúcom incidente bol slovenský premiér Robert Fico 15. mája smrteľne zranený po tom, ako naňho útočník po rokovaní vlády v meste Huntloa niekoľkokrát vystrelil. Figo zostáva v nemocnici vo „vážnom stave“. Podozrivého útočníka zadržali…

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close