Hlavné správy

Slovenský minister obrany povedal, že teraz je čas rozhodnúť o vyslaní MiGov-29 na Ukrajinu

9. marca (TASR) – Slovensko sa musí rozhodnúť o vyslaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu, uviedol vo štvrtok minister obrany Jaroslav Knot s odvolaním sa na 11-člennú flotilu, ktorá bola minulé leto vyradená a nie všetky sú funkčné.

„Myslím, že je čas urobiť rozhodnutie,“ uviedol Knott na Facebooku. „Na Ukrajine umierajú ľudia, môžeme im pomôcť, pre slovenskú politiku nie je miesto.“

Knott povedal, že hovoril s poľským ministrom obrany na stredajšom stretnutí EÚ a povedal, že Varšava bude súhlasiť so spoločným procesom odovzdania lietadiel MiG-29 Ukrajine.

Západné krajiny, ktoré Ukrajine dodali zbrane, zatiaľ odmietajú vyslať stíhačky. Poľsko oznámilo, že je pripravené vyslať bojové lietadlá koalícii národov.

Šéf prezidentskej kancelárie Pawel Szrot vo štvrtok pre Radio Bulls povedal, že Poľsku chýba 14 tankov Leopard 2 nemeckej výroby, ktoré sľúbilo dodať Ukrajine.

„Určite to nezodpovedá počtu premiestnených leopardov. Určite to urobíme v širšej medzinárodnej koalícii,“ povedal Schroed.

Najnovšie aktualizácie

Pozrite si ďalšie 2 príbehy

Od minuloročnej invázie Ruska na Ukrajinu sú krajiny vo východnej časti vojenskej aliancie NATO, ako Poľsko a Slovensko, silnými podporovateľmi Ukrajiny.

Záväzok susedov Varšavy bol kľúčový pri presviedčaní európskych spojencov, aby Ukrajine darovali ťažké zbrane vrátane tankov, čo je krok, ktorý donedávna odmietali mnohé vlády vrátane Nemecka.

Slovenský premiér Eduard Heger minulý mesiac povedal, že krajina by mohla začať rokovania o poskytnutí lietadiel po tom, čo o ne oficiálne požiadal Kyjev.

Hegerova vláda vládne ako úradníčka až do predčasných volieb v septembri a Knott povedal, že je ochotný zapojiť parlament do rozhodovania o pláne prúdového lietadla.

Reportáž Jasona Howetta v Prahe a Pawela Florkiewicza vo Varšave; Strih: John Lopatka, Angus MacSwan a Nick MacPhee

READ  Modric Slovakia hovorí o zmeškanej penalte a odporúčaní Ballon d'Or

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close