Ekonomika

Slovenský parlament má stredopravý kabinet s možnosťou predčasných volieb

Slovenská menšinová stredopravá vláda vo štvrtok neuspela v hlasovaní o nedôvere, čo zvýšilo politickú nestabilitu a potenciálne by mohlo viesť k predčasným voľbám v roku 2023, zatiaľ čo krajina eurozóny zápasí s rastúcimi cenami energií a slabnúcou ekonomikou.

Návrh na vyslovenie nedôvery 78 poslancom v 150-člennom parlamente neznamená okamžitú zmenu vlády, keďže premiér Eduard Heger má obmedzené právomoci a je vydaný na milosť parlamentným stranám a prezidentke Zuzane Kabutovej. Určte cestu vpred.

Uskutočnenie volieb pred plánovaným termínom v roku 2024, ktoré by si vyžadovalo širokú podporu v parlamente, by mohlo poškodiť podporu Slovenska susednej Ukrajine, najmä ak privedie k moci ľavicovú opozičnú stranu, ktorá v súčasnosti vedie prieskumy verejnej mienky a kritizuje vojenskú pomoc Kyjevu.

Člen NATO Slovensko je od ruskej invázie silným podporovateľom Ukrajiny, keď prijíma utečencov cez spoločnú hranicu a Kyjevu poskytuje zbrane a inú pomoc.

Prezidentka Kabutová odvolá kabinet, ale požiada ho, aby zostal, kým v určitom okamihu nevymenuje nový.

Tento týždeň povedal, že krajina v súčasnosti potrebuje stabilnú fungujúcu vládu.

Podpora pre budúcoročné rýchle hlasovanie bola vo štvrtok nejasná, s ďalšími možnosťami vrátane vytvorenia novej vlády alebo umožnenia Hegerovi zostať dlhšie.

Vládna koalícia s frakciami od liberálov až po kresťanských konzervatívcov prevzala moc v roku 2020, no väčšinu stratila v septembri, keď libertariánska SAS odišla po tom, čo sa jej vodca Richard Sulík opakovane dostal do konfliktu s predsedom vládnucej strany Oľano Igorom Matovičom.

Matovič, ktorý viedol OĽaNO k moci na základe sľubov bojovať proti korupcii v krajine s 5,5 miliónmi obyvateľov, sa už predtým vzdal premiéra v predchádzajúcom rade so Sulíkom. Jeho bojovný štýl a časté politické zvraty však naštrbili vzťahy vo vláde a parlamente.

SaS sa pri hlasovaní o nedôvere pripojila k ľavicovej opozícii a obvinila vládu, že nepomáha ľuďom vyrovnať sa s vysokými nákladmi na energie.

READ  Slovenská národná banka varuje, že dostupnosť bývania rapídne klesá - EURACTIV.com

„Už pol roka vidíme neustály chaos a neprijateľný štýl vládnutia. Táto vláda si nezaslúži našu dôveru,“ povedal pred hlasovaním Žulík zo SaS.

Matovič vo štvrtok ponúkol, že odíde z postu ministra financií, a odovzdal ho prezidentskej kancelárii, kým si to rozmyslel, v snahe dosiahnuť, aby SaS stiahla svoj návrh na vyslovenie nedôvery. SaS povedala, že Matovičov odchod nestačí na ustúpenie.

Politický konflikt zablokoval podporu pre Hegerov rozpočet na rok 2023, ktorý zahŕňa výdavky na kompenzáciu cien energií.

Bez schválenia rozpočtu začne stredoeurópska krajina, ktorá je pod priemerom Európskej únie a je súčasťou eurozóny, v roku 2023 v dočasnom rámci obmedzovať štátne výdavky v čase, keď domácnosti a podniky čelia vyšším účtom za energie a potraviny.

Vplyv kúpnej sily zasiahol ekonomiku, ktorá v 3. štvrťroku medziročne vzrástla o 1,4 %.

Sulík na televíznej konferencii povedal, že SaS chce podporiť zostavenie novej vlády a nepodporuje vypísanie predčasných volieb.

Popredná opozičná strana Hlas označila za jedinú možnosť predčasné voľby.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close