Hlavné správy

Slovenský parlament schválil členstvo Fínska a Švédska v NATO

27. septembra (TASR) – Slovenský parlament v utorok schválil vstup Fínska a Švédska do NATO, jednej z posledných krajín, ktoré podporili rozširovanie vojenskej aliancie.

Fínsko a Švédsko sa tento rok snažili o vstup do NATO v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine.

Od podpísania Prístupového protokolu v júli ratifikovalo svoj vstup 30 členov NATO. Pri hlasovaní Slovenska schvaľujú rozšírenie len Maďarsko a Turecko.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Turecko kontrovalo a obvinilo severské krajiny z uvalenia zbrojného embarga na Ankaru a podpory skupín, ktoré považuje za teroristov. Všetci traja však podpísali dohodu o zrušení veta Ankary výmenou za protiteroristické sľuby.

Turecko uviedlo, že v prípade nedodržania prísľubov zablokuje ponuku na členstvo.

V 150-člennom parlamente podporilo vstup Fínska 126 zákonodarcov a 124 hlasovalo za žiadosť Švédska o členstvo.

Vláda slovenského premiéra Eduarda Hegera je silným podporovateľom Ukrajiny od začiatku vojny vo februári. Krajina, ktorá hraničí s Ukrajinou, súhlasila s umiestnením bojovej skupiny NATO, keďže aliancia posilňuje svoje východné krídlo.

Podpora medzi verejnosťou na Slovensku je neistá, septembrový prieskum ukázal, že malá väčšina podporuje Rusko proti vojne vo vojne.

Niektoré opozičné strany vrátane Smara bývalého premiéra Roberta Fica a niektoré miestne médiá známe šírením dezinformácií majú voči Moskve priaznivé nálady.

Maďarský parlament má na programe návrh týkajúci sa členstva Fínska a Švédska v NATO, no termín návratu zákonodarcov po letnej prestávke nebol stanovený.

Rusko, ktoré svoje akcie na Ukrajine nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“, vníma vstup Fínska a Švédska ako destabilizujúci krok.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Reportáž Robert Muller Strih Alistair Bell

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  NATO posilní jednotky v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close