šport

Slovenský pravicový vodca Marion Kotleba je za nacistické symboly uväznený na štyri roky

Vodca krajne pravicovej strany so kreslami v slovenskom parlamente bol v pondelok odsúdený na štyri roky a štyri mesiace väzenia pre obvinenie z nelegálneho používania nových nacistických symbolov.

Predseda Ľudovej strany Slovenska Marian Kotleba sa postavil pred súd po tom, čo v roku 2017 odovzdal tri chudobné rodiny šekom na 1 488 eur.

Rozsudok nie je právoplatný. Kotleba poprel vinu a proti rozsudku Špeciálneho trestného súdu v Pesine sa môže odvolať. O tom, či sa odvolá, rozhodne najvyšší súd krajiny.

Krajne pravicová Ľudová strana Naše Slovensko, ktorej členovia používajú nacistické kulty a chcú zosadiť Slovensko z EÚ a NATO, bola vo februárových parlamentných voľbách štvrtou najpopulárnejšou stranou v krajine s 8% podporou.

Má 17 kresiel v 150-člennom slovenskom parlamente a dve kreslá v Európskom parlamente.

Kotleba a členovia jeho strany otvorene podporujú odkaz nacistického bábkového štátu, ktorý existoval počas druhej svetovej vojny na Slovensku.

najvyšší súd

V roku 2017 sa incident stal 14. marca 1939, teda v roku, keď bola ustanovená slovenská vojnová vláda.

Najvyšší súd vlani zamietol žiadosť generálneho prokurátora krajiny o zákaz Kotlebovej strany.

Jaromír Sisner vo svojej žiadosti uviedol, že Ľudová strana je na našom Slovensku extrémistická skupina, ktorá svojím konaním porušuje ústavu krajiny a jej cieľom je zničiť demokratický systém krajiny.

Súd ale rozhodol, že prokurátor neposkytol dostatočné dôkazy pre príkaz.

READ  Olympijské hry v Tokiu 2020: Murray a Salisbury prehrali vo štvrťfinále

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close