Technológie

Slovenský predseda vlády sa pripravoval na rezignáciu na riešenie koaličnej krízy, pripravil však pôdu

Slovenský premiér Igor Madovič pricestuje na summit EÚ v belgickom Bruseli 15. októbra 2020. Via Oliver Hoslet / Pool REUTERS

Slovenský premiér Igor Madovič v nedeľu vyhlásil, že je pripravený odstúpiť s cieľom vyriešiť krízu vo svojom združení štyroch strán, ak jeho koaliční partneri súhlasia s podmienkami vrátane miesta v kabinete.

Alianciu tento rok sužovali kontroverzie týkajúce sa štýlu riadenia Madoviča a začiatkom tohto mesiaca bez vedomia svojich spojencov objednal ruskú vakcínu proti vírusu Spotnik proti Corone pre politicky citlivé lode.

„Ak si koaliční partneri splnia povinnosti, ktoré verejne deklarovali, a to je základom našich požiadaviek, som pripravený odstúpiť z funkcie predsedu kabinetu a pôsobiť ako jeden z jeho členov,“ uviedol Madovič v stanovisku, z ktorého priamo citovali sociálne médiá.

Madovič, bývalý protikorupčný aktivista a zakladateľ strany Olano, požaduje, aby z kabinetu odišiel vodca strany Slobodného a solidárneho (SASS) (SASS) a minister hospodárstva Richard Zulik.

Madovichove plány zahŕňajú odchod ministra z inej strany a nižšiu pozíciu v kabinete pre Sassa.

Sulik, ktorý sa zrazil s Madovičom, predtým označil jeho osud za „neprehľadný“ a vyhlásil, že je pripravený ísť, ak by Madovič vôbec išiel.

Sass privítal Madovichovu ponuku a uviedol, že mu otvoril dvere k rokovaniam, uviedol však vo vyhlásení, že strana odmietla žiadosť o vzdanie sa miesta v kabinete a opustenie Sulíkovej vlády počas Madovichovho pobytu.

Slovensko, rozhnevané zabitím investigatívneho novinára, sa usilovalo vyčistiť temné väzby medzi podnikmi, politikou, políciou a justíciou, pretože vládne strany vo vlaňajších voľbách dosiahli drvivé víťazstvo.

Po výmene vlády nasledovali série vyšetrovaní a súdnych procesov, koalíciu však sužoval konflikt.

Slovensko, jedna z európskych krajín najviac postihnutých korónovým vírusom, dostalo 200 000 vakcín Spotnik z 2 miliónov schválených 1. marca, zatiaľ však s očkovaním nezačalo, zatiaľ čo slovenskí úradníci to skúmajú.

READ  Pôvodná skaza v systéme teraz preteká prostredníctvom nového režimu

Je to druhá krajina EÚ po Maďarsku, ktorá kúpila Sputnik, ktorý však nezničil drogový regulačný úrad EÚ.

Naše štandardy: Princípy nadácie Thomson Reuters.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close