Ekonomika

Slovenský premiér kritizuje úspornú politiku

Slovenský premiér vyzval na ukončenie „úplne kontraproduktívnej“ úspornej politiky a keďže jeho malá, no vysoko otvorená ekonomika sa zmieta v recesii eurozóny, vlády sa musia zamerať na stimuláciu rastu.

Robert Fico povedal, že je súčasťou rastúcej skupiny vládnych lídrov proti úsporám.

„Nie je možné konsolidovať, škrtať verejné financie a očakávať, že vláda bude mať dostatok zdrojov na podporu ekonomického rastu a boj s mierou nezamestnanosti,“ povedal.

Za predchádzajúcej stredopravej koaličnej administratívy pod vedením Ivety Radičovej sa Slovensko stalo plagátom uťahovania opaskov – jej vláda znížila dávky a platy vo verejnom sektore, čím sa deficit v roku 2009 znížil na 8 percent HDP. Vlani to bolo 4,3 percenta.

Figo však priviedol svoju ľavicovú stranu Smar k bezprecedentnému víťazstvu v minuloročných parlamentných voľbách.

Pustil sa do plnenia svojich sľubov, zrušil 19-percentný paušál, pridal 23-percentnú daň pre vysokopríjmové firmy a 25-percentnú daň pre ľudí zarábajúcich viac ako 3300 eur mesačne. Predchádzajúce plány na zvýšenie DPH padli, pretože by sa to dotklo chudobnejších voličov, ktorí tvoria väčšinu Ficových podporovateľov. Zmenil zákonník práce, zvýšil odvody na sociálne poistenie pri brigádnickej práci.

„Od roku 2010 do roku 2012 sme mali na Slovensku konzervatívnu vládu. Mali rovnú daň, mali neoliberálny index práce a zvyšovala sa nezamestnanosť a klesal ekonomický rast,“ povedal Fico v rozhovore.

„Nie je medzi tým žiadne spojenie [economic growth and] Naša skúsenosť je taká, že neexistuje žiadna súvislosť medzi tým, ako sú ľudia chránení Zákonníkom práce a ekonomickým rastom a nezamestnanosťou a výškou daní.

Hoci sa Fico zaviazal znížiť tento rok deficit na 3 percentá HDP, čoraz častejšie sa objavujú náznaky, že tento cieľ bude ťažké dosiahnuť, keďže ekonomika stráca tempo a rozpočtové príjmy klesajú.

READ  Van der Leyen vyzval na „diskuziu“ EÚ o povinnom očkovaní

Slovenská ekonomika v minulom roku expandovala približne o 2 percentá, no predpovede hovoria, že tento rok sa rast spomalí na 0,5 percenta alebo menej a takmer celý bude pochádzať z exportu. K nezamestnanosti sa pridáva stagnujúca ekonomika, ktorá je už na úrovni 14,7 percenta.

Keďže ekonomika spomaľuje, pán Fico sa snaží udržať rast a zabrániť ďalšiemu rastu nezamestnanosti. Jeho vláda nedávno ponúkla energetické a environmentálne ústupky a presvedčila US Steel, aby zachránil 11 000 pracovných miest tým, že nepredá svoj závod v meste Košice na východe krajiny. Továreň je kľúčovým dodávateľom automobilového priemyslu v krajine – Slovensko je popredným svetovým výrobcom osobných automobilov.

„Chceme otvoriť otázku tempa konsolidácie v rokoch 2014 a 2015, pretože úsporné opatrenia sú úplne kontraproduktívne,“ povedal Figo.

Premiér ale priznal, že vláda 5-miliónovej krajiny, ktorá sa vo veľkej miere spolieha na export áut a elektroniky, nedokáže oživiť ekonomiku.

„Slovensko je veľmi malá krajina a je to skutočne otvorená ekonomika,“ povedal. „Veľmi sledujeme situáciu v Nemecku a Francúzsku, ak sa niečo stane v januári v Nemecku, v júli sa to stane na Slovensku. Taká je realita v mojej krajine.“

To je to, čo tlačí pána Fica k tomu, aby vo veľkých krajinách eurozóny, ktoré zaberajú väčšinu exportu jeho krajiny, za zmenu úsporných politík.

Napriek zdeseniu nad jeho zmenami z miestneho biznisu a obavám z vládneho plánu fiškálnej konsolidácie je Slovensko na trhoch stále dobre prijímané. Začiatkom tohto mesiaca uskutočnila nadmernú aukciu 10-ročných dlhopisov za 376 miliónov eur s priemerným výnosom 2,8 percenta.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close