šport

Slovenský premiér tvrdí, že štátny rozpočet na rok 2023 bude schválený včas

(Reuters) – Slovenský parlament tento týždeň schváli štátny rozpočet na rok 2023, ktorý pomôže vláde pomôcť ľuďom postihnutým rastúcimi cenami energií, uviedol v utorok premiér Eduard Heger.

Včasné schválenie rozpočtu je nepravdepodobné po tom, čo Hegerova menšinová stredopravá vláda minulý štvrtok v parlamente neuspela v hlasovaní o nedôvere. Jeho kabinet spravuje krajinu eurozóny ako dočasný.

„Mali sme veľa hodín rokovaní a s radosťou môžem oznámiť, že máme dohodu o schválení rozpočtu,“ povedal Heger na tlačovej konferencii.

„Každý musel urobiť nejaké kompromisy,“ povedal s tým, že podľa dohody podporia rozpočet štyri strany pôvodnej vládnej koalície v hlasovaní naplánovanom na štvrtok ráno.

Heger uviedol, že plánovaný rozpočet s deficitom 6,4 % HDP bude zahŕňať dane na ruskú ropu, prepravu plynu, liehoviny a hazard.

Zmluvné strany sa dohodli aj na presune ďalších prostriedkov z rozpočtových rezerv do zdravotníctva.

Heger navrhol obchod po boku bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorého strana SaS v septembri opustila koalíciu a minulý týždeň potom pomohla opozícii zvrhnúť vládu.

Heger a Sulík povedali, že obchod súvisí len s rozpočtom. Sulík uviedol, že v súčasnosti sa nerokuje o riešení politickej krízy, Heger odmietol komentovať stav potenciálnych rokovaní.

V rámci dohody o rozpočte odstúpi minister financií a líder Hegerovej strany OĽaNO Igor Matovič. Jeho konflikty so Sulíkom viedli k odchodu Sulíkovej strany SaS z vlády.

Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala strany, aby sa do konca januára dohodli. Novú vládu môže vymenovať kedykoľvek po odvolaní predchádzajúcej.

Hoci niektoré strany vyzvali na predčasné voľby ešte pred riadnym hlasovaním začiatkom roka 2024, potrebný počet zákonodarcov – tri pätiny parlamentu – ešte musí takýto plán podporiť.

(Správa Robert Mueller; strih Chris Reese a David Evans)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close