Technológie

Slovenský prezident hovorí, že ukončenie závislosti od ruského plynu musí byť reálne a realizovateľné – EURACTIV.com

Okamžité zastavenie dodávok plynu z Ruska by Slovensku spôsobilo problémy, preto by časový plán eliminácie ruského plynu mal byť „reálny“ a „uskutočniteľný,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Gazprom tento týždeň zastavil dodávky plynu do Poľska a Bulharska, pretože tieto krajiny nevyhoveli požiadavke ruského prezidenta Vladimira Putina platiť za plyn v rubľoch. Čaputová povedala, že neverí, že Gazprom prestane vyvážať na Slovensko bez špecifikácie.

„Ale ako sa ukazuje, Rusko je nepredvídateľný partner,“ povedal, čím Slovensko musí byť pripravené na akýkoľvek scenár.

Čaputová povedala, že Slovensko bude za zmluvu na dodávku plynu naďalej platiť v eurách. „Taký je momentálne slovenský postoj – ako aj postoj všetkých krajín Európskej únie (EÚ),“ povedal.

Podľa údajov agentúry Bloomberg však už štyri členské štáty zaplatili rubľmi a desať členských štátov si otvorilo nové účty v ruskej Gazprombank na platbu.

Povedal, že je potrebné spolupracovať so všetkými krajinami EÚ v integrovanom prístupe a zabezpečiť budúcnosť Slovenska z hľadiska energetických zdrojov nezávislých od Ruska.

Začiatkom apríla minister hospodárstva Richard Sulík povedal, že Slovensko je pripravené platiť za plyn v rubľoch. „Aby sme neprišli o dovoz, ak sa nedohodneme inak, budeme platiť v ruskej mene,“ povedal Sulík.

Na otázku, či bude Slovensko jedným z desiatich členských štátov, ktoré v stredu (27. apríla) otvoria rubľové účty v Gazprombank, Sulík odpovedal, že „verejnosť bude včas informovaná“.

Slovensko v súčasnosti dováža 85 % plynu z Ruska, čím sa radí medzi krajiny EÚ, ktoré sú najviac závislé od ruského plynu.

READ  Overwatch Xbox Series X a S Získajte aktualizáciu, PS5 • Eurogamer.net Zatiaľ žiadne

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close