Hlavné správy

Slovenský prezident varoval, že predvolebná kampaň môže naštrbiť podporu verejnosti pre Ukrajinu

27. marca (TASR) – Verejná podpora na Slovensku pomôcť Ukrajine odolávať ruskej agresii môže utrpieť, keďže sa v krajine v septembri konajú predčasné voľby a dezinformácie môžu narušiť diskusiu, uviedla v pondelok prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovensko, východný člen NATO, ktorý hraničí s Ukrajinou, je za stredopravej vlády, ktorá padla koncom minulého roka, zarytým podporovateľom Kyjeva, pričom jej strany podľa prieskumov zaostávali za Šmarom bývalého premiéra Roberta Fica. Strana SD bola proti väčšej vojenskej pomoci.

Krajina prijala desaťtisíce utečencov utekajúcich z Ukrajiny, poskytla zbrane a minulý týždeň poslala svoje bojové lietadlá MiG-29 ukrajinskej armáde, ktorá je prvou krajinou, ktorá takéto zbrane poskytla.

Postoje verejnosti sa však líšia, podľa decembrového prieskumu think-tanku Globecheck 39 % Slovákov nesie vinu za vojnu na Ukrajine NATO a USA. Výskum Vojenskej aliancie ukazuje, že podpora NATO je na Slovensku nižšia ako v iných členských štátoch.

Figo ťaží z verejného skepticizmu, keď povedal, že „ukrajinskí fašisti“ rozpútali vojnu v roku 2014 a že neexistuje spôsob, ako by si Ukrajina vzala späť Ruskom anektovaný Krym.

Bez priameho odkazu na Fica Čaputová v pondelok uviedla, že v nadchádzajúcich voľbách môže byť ohrozená zahraničnopolitická orientácia krajiny a vyzvala predstaviteľov, aby pracovali na zachovaní podpory pre jej ciele.

„Medzi rozhodnutiami prijatými vládou na základe našich hodnôt a národných záujmov a postavením občanov sa zväčšuje priepasť,“ povedal na konferencii. „Obávam sa, že primárna volebná kampaň to nepomôže zlepšiť.“

Čaputová povedala, že dnešná situácia by mohla pripomínať koniec 90. rokov, keď Slovensko zmeškalo prvú vlnu rozširovania NATO pre vládu bývalého premiéra Vladimíra Mesiara.

Politická scéna sa od polovice minulého roka čoraz viac rozdeľuje, keďže vládnuce strany sa stretávajú uprostred krízy spôsobenej vysokými cenami energií a infláciou.

READ  V USA zaznamenávajú rekordné počty hospitalizácií s COVID-19

Šancu na víťazstvo v septembri má podľa prieskumu IPSOS deväť strán. Aj keď však Fico získa veľký počet hlasov, môže byť pre neho ťažké nájsť koaličných partnerov mimo krajne pravicovej Republikánskej strany.

Reportáž Robert Mueller, strih Jason Howett a Christina Fincher

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close