Hlavné správy

Slovenský súd potvrdil trest 25 rokov za vraždu novinára Guziaca Novinky | D.W.

Slovenský najvyšší súd v stredu odsúdil Miroslava Marseka na 23 rokov väzenia za vraždu investigatívneho novinára Johna Kuziaka a jeho snúbenice Martiny Kuznírovej.

Marsek, bývalý vojak, v apríli dostal nižší súd miernejší trest za uznanie viny a poskytnutie citlivých informácií vyšetrovateľom. Prokurátori napadli rozhodnutie súdu nižšieho stupňa. Rozsudok najvyššieho súdu je právne záväzný a nemožno sa proti nemu odvolať.

Milionárskeho podnikateľa predtým v decembri oslobodili pred súdom

Pred atentátom Cusiak vyšetroval podozrivé obchodné rokovania medzi bohatými slovenskými podnikateľmi, vrcholnými politikmi a klanmi talianskych mafiánov.

Medzi menovanými v článku zverejnenom po Guziacovej smrti je aj milionársky podnikateľ Marion Cogner, ktorý je podozrivý z objednávky a zaplatenia Guziacovej vraždy.

Cogner vehementne odmietol akékoľvek zapojenie sa do prípadu. Začiatkom septembra bol spolu s jeho komplicmi z týchto obvinení oslobodený pre nedostatok dôkazov. Prokuratúra sa proti rozsudku odvolala, o čom sa má zaoberať Najvyšší súd 15. – 16. decembra.

Vraždy zvrhli vládu

21. februára 2018 bol Kuziak zastrelený do hrude a jeho priateľka Kuznirova do hlavy u nich doma vo Veľkej Mekke neďaleko hlavného mesta Bratislavy. Otrasné masakry vyvolali okamžité pobúrenie a vyvolali masové protesty, ktoré nakoniec viedli k pádu vlády.

Ďalší dvaja boli odsúdení za svoje úlohy, jeden bol v septembri 2019 odsúdený na 25 rokov väzenia a druhý v decembri 2019 na 15 rokov výmenou za spoluprácu s vyšetrovateľmi.

js / msh (AP, dpa)

READ  Majiteľ automobilky Jaguar Land Rover po stretoch s britskými ministrami pohrozil útekom zo Slovenska

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close