Ekonomika

Slovenský veľvyslanec odchádza zlepšiť vzťahy

Martin Podstavec, odchádzajúci slovenský reprezentant na Taiwane, získal v utorok štátne vyznamenanie ako uznanie za snahu o posilnenie bilaterálnych vzťahov počas jeho päťročného pôsobenia, informovalo ministerstvo zahraničných vecí.

Námestník ministra zahraničných vecí Harry Cheng (曾厚仁) na slávnostnom ceremoniáli v sídle ministerstva v Taipei odovzdal Podstavec, vedúcemu Ekonomického a kultúrneho úradu SR v Taipei, Veľkú medailu za diplomaciu. Diplomatické vzťahy.

Od nástupu do úradu v roku 2017 zohral Podstavek významnú úlohu pri zlepšovaní vzťahov medzi Taiwanom a Slovenskom v mnohých oblastiach, povedal Cheng počas ceremoniálu.

Foto: CNA

Od roku 2017 sa tieto dve krajiny stali blízkymi partnermi, ktorí zdieľajú demokratické hodnoty a ruka v ruke čelia výzvam, ktoré predstavuje Covid-19 a ruská invázia na Ukrajinu, dodal Cheng.

Vzťahy medzi Taiwanom a Slovenskom v posledných rokoch dosiahli nové vrcholy po tom, čo Bratislava minulý rok darovala Taiwanu 160 000 dávok vakcíny proti Covid-19, nasledovali návštevy štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Karola Kaleka a podpredsedu parlamentu. Slovenskej národnej rady Milana Lawrencica na Taiwan.

Minister zahraničných vecí Joseph Wu (吳釗燮) navštívil Slovensko v októbri minulého roka, kde vystúpil s verejným prejavom.

Cheng vyzdvihol spoločné úsilie Potstavca a jeho manželky Chen Liang Potstavec (梁晨) pri podpore jazykových a kultúrnych výmen medzi Taiwanom a Slovenskom.

Povedal, že veľvyslanec položil pevný základ pre vzájomne výhodné vzťahy medzi oboma stranami.

Podstawek označil Taiwan za maják demokracie s tým, že napriek veľkej geografickej vzdialenosti medzi oboma krajinami prešli obe krajiny podobnými demokratizačnými procesmi.

Taiwan je dôveryhodným priateľom Slovenska a Tchaj-pej a Bratislava si počas pandémie Covid-19 navzájom pomáhali, povedal.

Zároveň poďakoval Taiwanu za to, že Slovensku venoval 2,5 milióna amerických dolárov na pomoc ukrajinským utečencom v jeho krajine.

Podstawek uviedol, že počas jeho pôsobenia bolo podpísaných mnoho bilaterálnych ekonomických a súdnych dohôd a memorand o porozumení.

READ  Ceny slovenských výrobcov v januári ďalej klesajú

Podstawek povedal, že odchádza s peknými spomienkami na Taiwan.

Slávnosti pre odchádzajúcich veľvyslancov a zahraničných predstaviteľov zvyčajne organizuje minister zahraničných vecí krajiny, ale Wu sa nemohol zúčastniť podujatia po tom, čo bol vo štvrtok minulý týždeň doma pozitívny na COVID-19.

Komentáre budú posúdené. Udržujte komentáre relevantné pre článok. Komentáre obsahujúce zneužívanie a obscénnosť, osobné útoky alebo propagácia budú odstránené a používateľovi bude zakázaný prístup. Konečné rozhodnutie bude na rozhodnutí denníka The Taipei Times.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close