Ekonomika

Slovinsko dodať tanky Ukrajine výmenou za nemeckú výstroj – vojenskú – vojnu na Ukrajine.

Tank M-55S slovinskej armády. Sieťové svetlo

Ukrajina opakovane hľadala tanky Panther z Nemecka, aby pomohli pri protiofenzíve proti Rusku, ale vláda prezidenta Olafa Scholza to zatiaľ odmieta.

Berlín namiesto toho uzavrel dohody s tretími krajinami, ktoré prepravujú ťažké zbrane na Ukrajinu výmenou za dodávky z Nemecka.

V poslednom takomto usporiadaní ministerka obrany Christine Lambrechtová oznámila podpísanie takejto dohody so svojím slovinským náprotivkom v Ľubľane o dodaní 28 tankov M-55S na Ukrajinu.

Nemecko na oplátku prevedie do Slovinska 40 vojenských nákladných áut spolu s ďalším tovarom, uviedol vo vyhlásení.

„Pripravujeme priamu dodávku zbraní Ukrajine, aby sme podporili jej odvážny boj proti ruskej agresii,“ povedal Lambrecht.

Nemecko už má podobné dohody s Českom, Slovenskom a Gréckom.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba však kritizoval nemeckú neochotu poslať tanky priamo a povedal, že „neexistuje jediný racionálny argument, prečo tieto zbrane nemožno dodať“.

Berlín argumentoval, že v dodávkach zbraní „nepôjde sám“, pričom Lambrecht poukázal na to, že žiadny iný spojenec nepreviedol na Ukrajinu bojové tanky západnej výroby.

Scholz bol opakovane nútený brániť nemecké dodávky zbraní, pričom trval na tom, že nemecké zbrane na Ukrajinu sú značné.

Krátky odkaz:

READ  bne IntelliNews - bne IntelliNews VÝHĽAD 2021 - Register

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close