Technológie

Slovinsko opäť napreduje v indexe digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI).

„Najnovšie údaje DESI – Digital Economy and Society Index 2022 – odhaľujú, že práca slovinských odborníkov v tejto oblasti priniesla v posledných rokoch výsledky. V celkovom hodnotení indexu, ktorý meria digitálny pokrok členských krajín, sa Slovinsko posunulo o dve miesta vyššie a v súčasnosti je na 11. mieste z 27 členov EÚ V oblasti európskej konektivity Nadpriemerne sme prispeli aj k výborným výsledkom v oblasti rozvoja širokopásmových sietí a integrácie digitálnych technológií, najmä cloudových služieb a umelej inteligencie , čo podporuje podiel používateľov služieb eGovernmentu, ktorý v minulom roku dosiahol 77 % všetkých používateľov internetu a 10 % nad priemerom EÚ. V dátovej oblasti vynikáme už mnoho rokov,“ povedala Emilija Stojmenova Duh, ministerka pre digitálnu transformáciu.

Slovinsko je v indexe pred európskym priemerom a podobne ako minulý rok pred Francúzskom, Litvou, Portugalskom, Lotyšskom, Talianskom, Českou republikou, Cyprom, Chorvátskom, Maďarskom, Slovenskom, Poľskom, Gréckom, Bulharskom a Rumunskom. Tento rok sme v digitálnom pokroku predbehli aj Nemecko a Belgicko.

Správa je založená najmä na údajoch za prvý štvrťrok 2021, keďže dátumom údajov zostavených z Eurostatu je 1. apríl 2021. Podrobný popis metódy je dostupný na webovej stránke Európskej komisie.

Z hľadiska ľudského kapitálu je Slovinsko na 17. mieste medzi členskými štátmi EÚ. V porovnaní s minulým rokom sa slovinský podiel IKT odborníkov na ľudskom kapitáli zvýšil (2021: 4,4 %; 2022: 4,8 %) a je vyšší ako európsky priemer. Percento odborníčok v oblasti IKT zostáva rovnaké (17 %) a je nižšie ako európsky priemer. Slovinsko zaostáva za európskym priemerom minimálne v percentách základných digitálnych zručností a základných digitálnych zručností (SL: 50 % a 20 %; EÚ: 54 % a 26 %). Tento rok sa metóda merania mierne zmenila, čím sa priblížila k rámcu digitálnych zručností pre občanov. Pandémia koronavírusu zvýšila povedomie o potrebe, aby každý získal digitálne zručnosti, čo bude skvelým katalyzátorom budúcich opatrení a pokroku v tejto oblasti.

READ  Indicko-americký expert na obranu Radha Iyengar bol nominovaný na post Pentagonu

V konektivite je Slovinsko na 10. mieste medzi členskými štátmi EÚ. Sme na tom dobre, pokiaľ ide o domáce pokrytie pevnými sieťami s veľmi vysokou kapacitou (VHCN) (SL: 72 %; EÚ: 70 %). : 72 %; EÚ: 50 %). Podľa správy Slovinsko stojí za zavedením technológie 5G, ktorá je spojená s aukciou frekvenčných pásiem v apríli 2021.

V integrácii digitálnych technológií je Slovinsko na 9. mieste spomedzi členských krajín EÚ. Analýza štatistík ukazuje, že účinok opatrení z posledných rokov je v Slovinsku jasne viditeľný. Slovinsko prekonáva priemer EÚ v integrácii digitálnych technológií, pokiaľ ide o percento spoločností využívajúcich elektronickú fakturáciu (SL: 58 %; EÚ: 32 %) a cloudové služby (SL: 38 %; EÚ: 34 %). ) a umelá inteligencia (SL: 12 %; EÚ: 8 %). Menej sa nám darilo používať veľké dáta. V podiele MSP s aspoň základnou úrovňou digitálnej intenzity (SL: 55 %; EÚ: 55 %) sme na rovnakej úrovni ako priemer EÚ.

V digitálnych verejných službách sa Slovinsko posunulo o dve miesta vyššie a teraz je na 13. mieste. 77 % používateľov internetu v Slovinsku aktívne využíva služby elektronickej verejnej správy v porovnaní s priemerom EÚ 65 %. Sme pod priemerom EÚ v prístupe k digitálnym verejným službám dostupným pre jednotlivcov, zatiaľ čo v prístupe k službám pre podniky sme nadpriemerní. Prekonali sme aj európsky priemer v oblasti otvorených dát (SL: 92 %; EÚ: 81 %).

Ministerka Emilija Stojmenova Duh dodala: „Rovnako ako Správa o rozvoji 2022 (gov.si) Inštitútu makroekonomickej analýzy a rozvoja (IMAD), aj index DESI nám opäť pripomenul najväčšiu výzvu Slovinska v oblasti digitálnej transformácie. O ľudskom kapitáli alebo digitálnych zručností, a toto je jedna z hlavných priorít, ktoré som si v tomto volebnom období stanovil. Som presvedčený, že novelu prinesie zákon o digitálnej inklúzii (ZSDV) a všetky ostatné projekty mojej skupiny. Office for Digital Transformation a výsledok v tejto oblasti možno rýchlo zlepšiť.“

READ  MEA implementuje exkluzívny nástroj Twitter na vysťahovanie uviaznutých Indov. Podrobnosti tu

Európska komisia monitoruje ročný digitálny pokrok členských štátov od roku 2014 a na základe parametrov vydáva výročnú správu DESI. Správa DESI obsahuje celoeurópsku analýzu piatich oblastí digitálnej ekonomiky a spoločnosti do roku 2020: konektivita, ľudský kapitál, využívanie internetových služieb, integrácia digitálnych technológií a digitálne verejné služby. V roku 2021 Európska komisia upravila správu DESI a zosúladila plán politiky do roku 2030 so štyrmi hlavnými bodmi návrhu Komisie na vytvorenie „cesty k digitálnej dekáde“. Dohoda.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close