Svet

Snemovňa reprezentantov schválila ústavný spor proti Trumpovi

Ústavný prípad, za ktorý hlasovalo 222 demokratov a 10 republikánov, sa končí týždňovým incidentom vo Washingtone, D.C. Keď Trumpovi prívrženci zaútočili na Kapitol. Počas nepokojov bolo celkovo zabitých päť ľudí, štyria ľudia z útočiaceho davu a jeden policajt.

Demokrati tvrdia, že Trump svojou rétorikou nepriamo zaútočil na výsledok novembrových prezidentských volieb a pokračoval v popieraní, keď Joe Biden získal viac ako sedem miliónov hlasov.

“Prezident Trump vážne ohrozil bezpečnosť USA, ich inštitúcií a vlády. Ohrozil integritu demokratického systému, zasiahol do pokojného odovzdania moci a ohrozil vládu,” uviedol predstaviteľ. Text ústavného konania, Predložili demokrati v pondelok.

Proces sa teraz presunie do Senátu. Na ústavné stíhanie prezidenta musia teraz dve tretiny senátorov hlasovať za. V Senáte v súčasnosti vládne umiernený republikán, mnohí však Trumpa opúšťajú.

Najvyšší kongresman strany Mitch McConnell pre New York Times uviedol, že ústavný súdny proces pomôže republikánom čoskoro sa Trumpa zbaviť. Na otázku, či by prípad podporil, však neodpovedal.

Mierna dominancia republikánov v Senáte už neplatí, keď sa obžaloba rieši v hornej komore parlamentu. Gruzínska vláda musí uznať výsledky doplňovacích volieb do 20. januára, a tak posvätiť víťazstvá demokratov Johna Osofa a Rafaela Warnocka. Týmto sa vyrovná pomer od 50 do 50.

Preto bude musieť najmenej 17 republikánov vystupovať proti Trumpovi za prítomnosti všetkých senátorov.

READ  CORONAVIRUS Zlé správy z Nemecka: Krajina hlási rekordných viac ako 23 000 prípadov infekcie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close