Veda

So zapnutými solárnymi panelmi má Lucy čo robiť

v skvelej forme , NASA vykresľuje kozmickú loď Lucy pred úsilím o úplné otvorenie jedného zo svojich solárnych polí v máji a júni.

NASA

NASA tento týždeň potvrdila, že jej misia Lucy na prieskum série asteroidov má čisté konto, keďže sa v októbri blíži k veľkému manévru gravitačnej asistencie.

v novej aktualizáciiVesmírna agentúra uviedla, že Lucyine solárne polia sú „dostatočne stabilné“ na to, aby vesmírna loď v hodnote 1 miliardy dolárov mohla v nadchádzajúcich rokoch vykonávať svoje vedecké úlohy, keďže navštívi asteroid v hlavnom páse, 52246 Donaldjohansson a neskôr preletí okolo ôsmich trójskych asteroidov, ktoré zdieľajú Jupiter. . Obieha okolo Slnka.

Osud misie Lucy je otázny od prvých hodín jej štartu na rakete Atlas V v októbri minulého roka, keď sa jedno z jej dvoch veľkých solárnych polí nepodarilo úplne otvoriť a bezpečne zapadnúť. Účelom každého z polí bolo trepotať sa ako ručný ventilátor.

Vedci a inžinieri z vesmírnej agentúry a jej zmluvných partnerov, vrátane výrobcu kozmických lodí Lockheed Martin a dizajnéra solárnych polí Northrop Grumman, sa zblížili v priebehu niekoľkých hodín po štarte. Na týchto úvodných stretnutiach viedli „hĺbkový“ rozhovor o osude misie. V tom čase si inžinieri neboli istí, prečo sa solárne pole neotváralo, pretože Lucyine kamery nebolo možné nasmerovať na solárne pole.

Takže počas týchto prvých stretnutí vedci a inžinieri diskutovali o tom, či by sa problém solárneho poľa mohol vyriešiť a či by misia mohla dosiahnuť svoje ambiciózne vedecké pozorovania bez dvoch plne funkčných solárnych polí. Čiastočne uzavreté pole generovalo asi 90 percent očakávaného výkonu.

Nakoniec, po mesiacoch analýzy, testovania a odstraňovania problémov, si tím uvedomil, že lano určené na udržiavanie otvoreného solárneho poľa sa zaseklo. Lucy je vybavená primárnym aj záložným motorom na rozmiestnenie solárnych polí, ale neboli navrhnuté na prevádzku v tandeme. Túto jar sa inžinieri rozhodli, že najlepším riešením bude súčasné spustenie primárneho aj záložného nasadzovacieho motora solárneho poľa v nádeji, že táto extra sila odstráni lano.

READ  Einstein sa konečne zohrial na kvantovú mechaniku? Výskumný tím redefinuje energiu na vysvetlenie čiernych dier

Takže pri siedmich rôznych príležitostiach, od 6. mája do 16. júna, inžinieri nariadili zapnutie motorov nasadenia a tieto snahy pomohli. Z plných 360 stupňov NASA hovorí, že solárne pole je teraz otvorené medzi 353 a 357 stupňami. A hoci nie je úplne uzavretý, teraz je pod dostatočným napätím, aby mohol počas misie fungovať podľa potreby.

Keď je problém solárneho poľa jasne vyriešený, operátori misie môžu obrátiť svoju pozornosť na prelet Zeme v októbri, keď Lucy zachytí gravitačný asistent – prvý z troch na ceste k hlavnému pásu asteroidov. V rámci tejto palivovo úspornej trajektórie preletí Lucy v apríli 2025 okolo svojho prvého cieľa, asteroidu hlavného pásu pomenovaného po americkom antropológovi Donaldovi Johanssonovi, ktorý v roku 1974 spoluzaložil slávnu fosíliu „Lucy“. Fosília samičieho druhu hominína, ktorý žil asi pred 3,2 miliónmi rokov, podporuje evolučnú myšlienku, že bipedalizmu predchádzalo zvýšenie veľkosti mozgu.

Asteroidová misia Lucy má zas svoj názov podľa slávnej fosílie. Vedci dúfajú, že neskoršou návštevou ôsmich trójskych asteroidov zhromaždia informácie o stavebných kameňoch slnečnej sústavy a lepšie pochopia povahu planét, ktoré dnes vidíme.

Tieto malé trójske asteroidy, ktoré sú zoskupené v stabilných Lagrangeových bodoch za Slnkom a ďalej od obežnej dráhy Jupitera, nezistili žiadnu sondu. Asteroidy sú väčšinou tmavé, ale môžu byť pokryté tolínmi, čo sú organické zlúčeniny, ktoré môžu poskytnúť surovinu pre základné chemikálie života.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close