Ekonomika

Solidarita s pracovníkmi spoločnosti Bekaert v Turecku

Pred továrňou Begard v İzmite stojí 400 štrajkujúcich robotníkov. Štrajk sa začal pred 10 dňami po neúspešných rokovaniach o novej kolektívnej zmluve.

V posledných rokoch Turecko čelilo masívnej inflácii a následnému poklesu kúpnej sily pracovníkov. Mzdy nestačia na každodenný život pracujúcich.

Beckard odmietol ponúknuť spravodlivé zvýšenie. Pracovníci tureckej spoločnosti Bekaert požiadali o zvýšenie, ktoré by odrážalo dobré finančné výsledky a kompenzovalo infláciu.

Hoci rezort nemá nič spoločné s národnou bezpečnosťou, nariadenie vlády uvádza ako dôvod zákazu štrajku „národnú bezpečnosť“. Birlesik Metal-Is, reprezentatívny odborový zväz v Bekaert Izmit, a pracovníci odmietli zákaz a pokračovali v štrajku.

Adnan Sertaroglu, prezident Birlesik Metal-Is, povedal:

„Jediný spôsob, ako sa pracovníci môžu domáhať svojich práv, je štrajk. Tento zákaz je nezákonný, preto tu dnes stojíme pred továrňou Beckert a žiadame, aby bol vypočutý náš hlas a aby boli rešpektované naše práva.“
„Chceme upozorniť vedenie spoločnosti Bekaert, že medzinárodné vedenie spoločnosti by malo zasiahnuť, aby vyriešilo tento problém a poskytlo pracovníkom základné práva.
Generálny riaditeľ továrne poslal pracovníkom e-maily, v ktorých sa im vyhrážal, že ich prepustia z dôvodu ich oprávneného štrajku a prinúti ich zaplatiť škody z vlastného vrecka.

Generálny tajomník priemyslu pre celú Európu Luke Triangle povedal pracovníkom Bekaertu:

„Máte našu plnú podporu a solidaritu. To, čo robí Bekaert v Turecku, je úplne neprijateľné. Všetci vieme, že inflácia v Turecku stúpa a vy si zaslúžite dobrú kolektívnu zmluvu. Ak sa administratíva musí skrývať za Erdoganov režim, aby zabránila štrajku, je to znak slabej administratívy. Zamestnávatelia musia vyjednávať a vy máte právo na štrajk! Skupina Bekaert musí brať svoju sociálnu zodpovednosť vážne nielen v Belgicku, ale všade inde vrátane Turecka. Spoločne budeme tento prípad pozorne sledovať a v prípade, že sa tento problém rýchlo nevyrieši, uvoľnia konanie. Čoskoro by mala byť podpísaná nová kolektívna zmluva. V tomto boji sme s vami!“

Asistent generálneho tajomníka IndustriALL Global Union Kemal Ozkan dodal:

„Právo na štrajk je základnou súčasťou demokratickej spoločnosti a základným sociálnym a ekonomickým právom. Jeho uznanie a ochrana by mala byť pravidlom a akýkoľvek zákaz môže byť výnimkou. Preto je turecký zákon v rozpore s týmito medzinárodne uznávanými normami. V skutočnosti Výbor pre slobodu združovania Medzinárodnej pracovnej únie už vyjadril veľa ľútosti nad formálnymi praktikami tureckej vlády pri zákaze štrajkov z dôvodu národnej bezpečnosti, čo je úplne neprijateľné, pokiaľ ide o odbory a odbory. priviedlo nás to do situácie, keď v Turecku neexistuje právo na štrajk, ale namiesto toho uznať právo na štrajk a bez akéhokoľvek odkladu uzavrieť dohodu v dobrej viere so zástupcami odborov Birleşik Metal İş. Trváme na tom.
„Náš boj bude pokračovať, kým sa nedočkáme spravodlivosti pre rastlinu,“ povedal.

READ  Hodnotenie sily najnovšej expanzie rezidenčných nehnuteľností

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close